BRATISLAVA. Aktuálne májové čísla nepracujúcich na Slovensku podľa údajov úradov práce momentálne naznačujú oživenie priemyselnej produkcie. V máji totiž klesla nezamestnanosť na 12,24 percenta oproti aprílovému výsledku 12,52 percenta. Dochádza tak k postupnému dopĺňaniu v kríze stratených pracovných miest.
Počet nezamestnaných by mal klesať aj v najbližších mesiacoch. "K tomu by mali prispieť letné sezónne práce a pokračujúce oživenie ekonomiky. Najnižšiu úroveň nezamestnanosti v tomto roku odhadujeme na úrovni niekde v blízkosti 11,5 percenta," vysvetľuje pre TASR analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Rast priemyslu sa môže pribrzdiť
Budúci vývoj nezamestnanosti je však aj napriek pozitívnym číslam za posledné tri mesiace neistý. Počet ľudí bez zamestnania je totiž úzko naviazaný na priemyselnú výrobu. Slovensko ako proexportne orientovaná krajina je tak závislé od čísiel priemyslu u svojich najväčších obchodných partnerov, najmä Nemecka.
"Posledné čísla ekonomických očakávaní v Nemecku poukazujú na možnosť pribrzdenia nárastu priemyslu na prelome rokov. Budúcoročné spomalenie prirodzene súvisí s uťahovaním opaskov viacerých štátov v eurozóne," podotýka pre TASR analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Menej pozitívne očakávania tak môžu pribrzdiť aktivity firiem, a to v nižšej miere rozširovania kapacít a vyčkávania s najímaním pracovníkov.
Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo poukazuje aj na pokles využitia priemyselných kapacít, a to na Slovensku i v eurozóne. Práve tento faktor bude výrazne ovplyvňovať záujem veľkých firiem o expanziu. "Nízka miera využitých priemyselných kapacít je zároveň varovaním pred prirýchlymi očakávaniami toho, že by rast priemyselnej produkcie sprevádzala aj porovnateľne rýchla tvorba pracovných miest," upozorňuje pre TASR.
Kliknite - obrázok zväčšíte. (zdroj: ÚPSVaR)
Podľa odlišnej metodiky Štatistického úradu sa nezamestnanosť v prvom štvrťroku zvýšila na 15,1 percenta, čo bolo najviac od konca roka 2005.
Rozdiely v údajoch medzi Štatistickým úradom a úradmi práce vyplývajú z odlišných spôsobov stanovenia počtu nezamestnaných.
Prieskumy štatistikov sú založené na vybranej vzorke bez ohľadu na to, či sú osoby bez práce registrované. Úrady práce vychádzajú z počtu registrovaných nezamestnaných, ktorí sú navyše v danom období schopní nastúpiť do zamestnania.
Nezamestnaný si hľadá prácu v priemere viac ako 13 mesiacov
BRATISLAVA. Nezamestnaný Slovák si v priemere viac ako 13 mesiacov hľadá uplatnenie na trhu práce. Presne 13,21 mesiaca je totiž podľa májových štatistík priemerná dĺžka evidencie uchádzača o zamestnanie na úradoch práce. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Doba evidencie jedného uchádzača o zamestnanie na úradoch v máji oproti aprílu vzrástla o 0,13 mesiaca, medziročne dokonca o 2,67 mesiaca. "Predlžovanie priemernej dĺžky evidencie uchádzača o prácu je praktickým odrazom toho, že opatrnú stabilizáciu na trhu práce zatiaľ ešte nesprevádza citeľné oživenie tvorby nových pracovných miest," vysvetľuje pre TASR analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Zaostávanie tvorby nových pozícií za pozitívnymi číslami ekonomiky je podľa Vaňa spôsobené aj poklesom využitia priemyselných kapacít. Práve tento faktor totiž výrazne ovplyvňuje záujem veľkých firiem o expanziu. "Nízka miera využitých priemyselných kapacít je zároveň varovaním pred prirýchlymi očakávaniami toho, že by rast priemyselnej produkcie sprevádzala aj porovnateľne rýchla tvorba pracovných miest," upozorňuje.
Analytik UniCredit Bank Dávid Dereník podotýka, že k dlhšej priemernej evidencie nezamestnaného na úradoch dochádza najmä z dôvodu štatistického posunu. "Keďže v kríze bolo mnoho ľudí prepustených najmä na krátke obdobie, tak sa dĺžka evidencie štatisticky predlžuje. Vo všeobecnosti si prácu nájdu skôr krátko nezamestnaní, kým dlhodobo nezamestnaní ostávajú naďalej evidovaní na úrade," konštatuje pre TASR.
TASR