BRUSEL. Finančná loby v Európe sa stala veľmi silnou, predstavuje nebezpečenstvo pre demokraciu. Má neobmedzený vplyv na posudky a analýzy. Uvádza sa to v stanovisku členov finančného výboru Európskeho parlamentu (EP). Poukazuje sa v ňom na to, že parlament nemá nijakú vlastnú expertnú skupinu.
Poslanec Udo Bullmann vyhlásil, že banky sa teraz pokúšajú zneistiť politikov hororovými scenármi o dôsledkoch prísnejšej regulácie úverových ústavov. Problém je v tom, že nejestvuje nijaká neutrálna inštitúcia, ktorá by mohla posúdiť údaje bánk. Ale ich lobing má určité množstvo peňazí, ktorými môže z každého urobiť hlupáka.
Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet kritizoval banky za ich správanie sa počas krízy veľmi ostro. "Všetky by boli zmizli, keby sme ich nezachránili. To nám zostáva pred očami," povedal pre denník Welt am Sonntag. Bolo by úplne nepochopiteľné, keby manažéri verili, že si budú môcť počínať rovnako ako pred krachom banky Lehman Brothers, ku ktorej došlo v septembri 2008.
Trichet kritizoval prehnane dobré prognózy, bonusové balíčky a čisto krátkodobo zamerané zisky bánk, ktoré nemajú nijaký vzťah k reálnej ekonomike. "To nie je v súlade s našimi terajšími základnými demokratickými hodnotami," uviedol.
Poukázal však aj na to, že Nemecko a Francúzsko majú veľký podiel na vzniku štátnej dlhovej krízy. Živnú pôdu pre ňu vytvorilo pred šiestimi rokmi ich porušovanie Paktu stability a rastu EÚ. V súvislosti s nákupom štátnych dlhopisov niektorých krajín, ku ktorým došlo v máji a júni, Trichet povedal, že by si želal, aby s rovnakým rozhorčením reagovala verejnosť na porušovanie paktu, ako teraz reaguje na rozhodnutie vedenia ECB kupovať štátne dlhopisy. Dodal, že obe "vlády boli počas dlhých mesiacov a rokov extrémne nespoľahlivé".