BRATISLAVA. Európske trhy chýbajúci slovenský podpis pod obranný val eurozóny zatiaľ veľmi nezaujíma. Sú na tom dobre, hlavne vďaka uvoľneniu kurzu čínskeho juanu.
Aj euro bolo včera v najlepšej kondícii za posledný mesiac. Doobeda sa predávalo po 1,2490 dolára, čo bolo najviac od 24. mája tohto roka. Podvečer kurz mierne klesol na 1,2380 dolára za euro.
Zatiaľ sa tak nenapĺňa čierny scenár na finančných trhoch, ktorý predpovedal odchádzajúci premiér Robert Fico pred víkendom. Náš podpis je vraj nevyhnutné dať pod dohovor do dvoch, troch dní, termín teda uplynul včera.
Obranný val je deravý už z princípu, myslí si Ivan Štulajter.
Odkaz z komisie znie, rešpektujte záväzky
Slovenský podpis pod rámcový dohovor o európskom finančnom stabilizačnom nástroji je nevyhnutný, aby sa mohol naštartovať. Premiér Robert Fico ho už odmieta dať, budúca vláda hovorila až dosiaľ dôrazné nie. Svoj postoj cez víkend mierne skorigovala. „Nehovorím, že podpíšeme a nehovorím, že nepodpíšeme,“ povedal šéf SaS Richard Sulík.
Európska únia, zdá sa, neverí, že by sme eurozóne svoj podpis odopreli: „Očakávame, že všetky členské štáty eurozóny budú rešpektovať dohodu z 9. mája a dokončia proces čo najskôr. Toto je fundamentálna otázka solidarity v eurozóne a všetky jej členské štáty by mali rešpektovať záväzky bezodkladne,“ upozorňuje hovorca komisára pre menové záležitosti Amadeu Altafaj i Tardio.
Európska únia nám pripomína, že na začiatku mája aj náš minister financií Ján Počiatek súhlasil so zriadením záchranného valu. Ten následne upokojil rozbúrené finančné trhy.
K podpisu nás prinútia
Ekonómovia si tiež nemyslia, že by náš momentálny postoj bol konečný. „Vytvorenie obranného valu pre euro je nesprávna myšlienka a nesprávne rozhodnutie. Treba sa však pozrieť realite do očí. K podpisu budeme dotlačení,“ je presvedčený prognostik SAV Vladimír Baláž. Preto sa neobáva, že by sa finančné trhy opäť rozbúrili.
Problém vidí Baláž v niečom inom. Aby boli schopné krajiny eurozóny poskytnúť v prípade potreby 440 miliárd eur na záchranu, budú si musieť požičať vrátane Slovenska. My budeme musieť dať dohromady približne 4,4 miliardy eur. Podľa Baláža to zvládneme, otázne je, s akým úrokom. Teda, či bude náš úrok nižší ako úrok, za aký budeme požičiavať.
„To závisí od toho, kedy by k tomu došlo,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Keďže však ide o dosť veľkú sumu, úroky by podľa nej aj pre to mohli rásť. „Existuje reálne nebezpečenstvo, že nám peniaze nebudú vrátené,“ hovorí Baláž. Ruky už pritom naťahujú Španieli aj Portugalci.
Ak by to aspoň trochu bolo možné, malo by Slovensko z toho vykorčuľovať, myslí si analytička Next Finance Markéta Šichtářová. „Ak by sa totiž nákaza rozšírila, kto pomôže Slovensku?“
Máme byť na lodi s úniou aj v zlom
KATARÍNA MATHERNOVÁ, zástupkyňa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre regionálnu politiku, je presvedčená, že nepodpísanie nám eurofondy nezoberie.
Malo by Slovensko podpísať rámcový dohovor o obrannom vale eurozóny?
„Neviem sa k tomu úplne vyjadriť, ale v každom prípade je to jedno z protikrízových riešení a myslím si, že možno nie je až také premyslené. Ale vždy, keď sa robia riešenia v kríze, tak sú poznačené snahou niečo urobiť. V každom prípade na toto riešenie trhy pozitívne reagovali. A keďže je Slovensko na jednej lodi s Európou, treba tam byť v dobrom aj v zlom. No ak majú slovenskí predstavitelia výhrady, treba rokovať.“
Vidíte tu problém z pohľadu Slovenska?
„Keby malo Slovensko v čase prijímania rozhodnutia o obrannom vale eurozóny silného zástupcu do debaty pre ostatných ministrov financií, možno by aj architektúra finančného stabilizačného nástroja vyzerala inak. Minimálne by mohol prispieť svojím pohľadom na vec.“
Aké sú nálady v Bruseli po tom, ako Slovensko nepodpísalo rámcový dohovor?
„Ja o tom, že sme nepodpísali, viem len zo slovenských novín. Nie je to niečo, o čom sa hovorí na každej chodbe.“
Európski analytici hovorili, že zdržiavanie, respektíve nepodpísanie sa môže Slovensku vypomstiť pri čerpaní eurofondov. Myslíte, že nás môžu takto potrestať?
„Nechcem uraziť žiadneho analytika, ale toto sa určite nestane. Môže to mať vplyv na pohľad na Slovensko. Ale nie je tam súvis medzi podpisom a čerpaním eurofondov.“
Katarína Ragáčová, FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ