BRATISLAVA. „Je to pred kolapsom, peniaze nemáme,“ hovorí starosta obce Radošovce Miroslav Remenár. Spolu s ním sú zúfalí aj ostatní starostovia obcí. Výnos dane z príjmov fyzických osôb, na ktorej majú mestá a obce až 70–percentný podiel, je mimoriadne nízky. Je to už niekoľký mesiac za sebou. Podiel na tejto dani pritom pre menšie obce znamená väčšinu ich príjmov.
Z týchto peňazí platia takmer všetky bežné výdavky – platy zamestnancov, chod obecných úradov či platby za energie. Niektorí starostovia sa obávajú aj zastavenia rozvojových projektov. Peniazmi, ktoré mali vyčlenené na spolufinancovanie projektov z eurofondov, budú musieť uhradiť bežné náklady na prevádzku obce.
Obce sú zúfalé
„Výpadok na dani z príjmov oproti predchádzajúcemu obdobiu minulého roka predstavuje asi 228 miliónov eur,“ povedala Helena Poláková, hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
„U nás tvoria výnosy dane z príjmu fyzických osôb 60 percent zo všetkých príjmov. Chodilo nám desaťtisíc eur, po začatí krízy sa to znížilo na osem tisíc. Minulý mesiac to už bolo 2500 a včera sme dostali len 1500 eur,“ povedal Štefan Kovaľ, starosta obce Igram pri Senci.
Zo šesťsto eur bude musieť vyžiť Kunešov pri Kremnici. Obec bola pritom zvyknutá, že dostáva 4500 až 4800 eur. „Ak sa to nezmení, neviem, z čoho vyplatím napríklad učiteľky v škôlke,“ povedal starosta Ján Ihring.
V obci Belá–Dulice pri Martine dostali tento mesiac niečo viac ako desatinu z pôvodných príjmov. „Bežne sme dostávali okolo 20 tisíc eur. Minulý mesiac sme z toho dostali tretinu. Tento už len 2600 eur,“ povedala starostka Anna Badínová.
Starostovia nevedia, ako majú straty vykryť. Niektorí sa spoliehajú na úspory, ale aj tie sa míňajú. Obce zvažujú úvery, niektoré skúšajú ešte viac šetriť. Situácia je však podľa nich katastrofálna. „Ak nám to urobia ešte jeden mesiac, budeme s tým musieť niečo urobiť. Ohrozené sú mzdy, platenie elektriny, plynu či vývozu odpadu,“ hovorí Remenár z Radošoviec pri Skalici.
Nešťastní sú aj v obci Rudňany, okres Spišská Nová Ves. „Budeme môcť robiť len najdôležitejšie veci. Dostali sme len 39 percent z toho, čo sme mali dostať,“ povedal tamojší starosta Miroslav Blišťan. Oproti rovnakému obdobiu minulého roku podľa neho dostali o 130 tisíc eur menej.
„Postupne sa zastavujú všetky aktivity, za ktoré treba platiť. Obce žiadajú okamžité riešenie tohto stavu,“ povedala Poláková zo ZMOS–u.
Ministerstvo analyzuje
Ministerstvo financií o tomto probléme vie už dlhší čas. „Dôvodom klesajúcich príjmov samospráv je klesajúci výnos dane z príjmov fyzických osôb,“ potvrdzuje slová starostov hovorca rezortu Miroslav Šmál. V minulosti sa ministerstvo podľa ZMOS–u snažilo situáciu zmierniť. „Vlani vláda kompenzovala výpadok štátnou dotáciou vo výške 100 miliónov eur. V tomto roku mimoriadnou dotáciou 33 miliónov,“ povedala Poláková.
Ministerstvo v súčasnosti zlý stav financií v obciach analyzuje. „Otázka je, či sa ešte dá povedať, že uvažujeme o riešení, lebo táto vláda už končí,“ povedal Šmál. Verí však v zlepšenie. „Malo by prísť v druhej polovici tohto roka,“ povedal. Vyplýva to podľa neho z „mimoriadne vysokého rastu hrubého domáceho produktu“.
Napriek tomu analytici predpovedajú, že oproti plánovanému schodku verejných financií 5,5 percenta HDP bude reálny deficit vyšší ako 7 percent. Veľkú časť sekery vyrobí práve samospráva.