BRATISLAVA. Bubon práčky sa môže roztrhnúť rovnako v kúpeľni ako v záťažovom teste. Potvrdzuje to prípad spotrebiteľa z Česka, ktorý doma zažil podobnú situáciu ako pracovníci laboratória v Nemecku. Bubon práčky Candy sa im roztrhol.
Problém práčok Candy a Hoover v teste, ktorý robil v Nemecku Stiftung Warentest, sa jednej z práčok Candy GO 1460D pri odstreďovaní na 1400 otáčkach za minútu roztrhol bubon po 752 pracích cykloch, to by malo zodpovedať päťročnému používaniu práčky. Druhej sa roztrhol po 1328 cykloch, čo zodpovedá používaniu po 9 – 10 rokoch, povolili zvary na bubne práčky, bubon prerazil vaňu aj plášť práčky, úlomky vystrelili do vzdialenosti troch metrov, problémy spotrebitelia zistili aj na modeli Candy GO 1482D a na modeloch značky Hoover VisionHD VND 9163 a Hoover HN 6135. S otázkami sa dá obrátiť na linku Candy +420/602 125 458. Podnety, ktoré sa týkajú problémov s práčkami môžete zaslať na e mail : candy@dtest.cz.
Rozdiel je ten, že v teste spotrebiteľskej organizácie Stiftung Warentest neobstála spredu plnená práčka Candy GO 1460D, a to hneď dva jej exempláre. Spotrebiteľ, ktorý zareagoval na výzvu časopisu Test a podelil sa o svoje skúsenosti, mal doma zhora plnenú práčku Candy Fuzzy Logic CTE 121 LE.
K roztrhnutiu bubna u spotrebiteľa došlo skôr než na testovaných modeloch práčok. Kupoval ju totiž v roku 2006, testované práčky by mali podľa prepočtov problém najskôr po piatich rokoch používania.
V Česku je riziko asi väčšie Dva dni po zverejnení výzvy prišlo na adresu časopisu Test niekoľko podnetov, ktoré sa týkali problémov s práčkami Candy. Redaktor Václav Beneš potvrdil, že väčšina sa týkala prílišného vibrovania, vyskytol sa aj prípad, že počas odstreďovania vyrazilo horné veko práčky.
Test upozornil, že nemeckí spotrebitelia mali problém nielen s práčkou Candy GO 1460D, ale aj s ďalšími tromi – Candy GO 1482D, Hoover Vision HD VND 9163 a Hoover HN 6135.
Predpokladá sa, že chyba sa týka niektorých zhodných dielcov, ktoré používa pri výrobe práčok ako Candy, tak aj jej sesterská značka Hoover.
Koľko takých práčok môže byť v domácnostiach u nás, nie je jasné. Spoločnosť Candy ČR, ktorá zastupuje značky Candy a Hoover na slovenskom aj českom trhu, uvádza informácie len o predaji práčok Candy GO 1460D.
O ďalších modeloch, ktoré môžu mať obdobný problém, sa nezmieňuje. Podľa Viktora Fialu z Candy ČR sa od roku 2007 predalo na Slovensku sedem práčok Candy GO 1460D. V Česku sú rozšírenejšie, od roku 2007 sa tam predalo 946 práčok Candy modelu, ktorý neobstál v teste.
„V nijakom prípade sa porucha tak, ako bola opísaná v teste Stiftung Warentest, na Slovensku ani v Česku neobjavila,“ ubezpečuje Fiala.
Vysvetlenie firmy Candy ČR k výsledkom testu očakáva Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Podľa jej riaditeľky Nadeždy Machútovej už upozornila spoločnosť, že má povinnosť informovať inšpekciu i spotrebiteľov o nebezpečnom výrobku.
Počká na to, či firma urobí dobrovoľný krok, ktorý je primeraný riziku. „Nemôžeme si dovoliť urobiť akékoľvek silové opatrenie,“ povedala.
Razantnejší postup by inšpekcia mohla zvoliť, ak by nebezpečný výrobok odhalil test dozorného orgánu alebo by sa objavil vo varovnom systéme RAPEX.
Na trhu je ich málo Pravdepodobnosť kúpy jedného zo spomínaných modelov na našom trhu nie je príliš veľká. „Tieto práčky zákazníkom neponúkame, pretože ani dodávatelia týmito modelmi slovenský trh nezásobujú,“ vraví Alžbeta Vozárová z reťazca Datart. Nepredáva ich ani sieť Electro World.
„Spomínané štyri modely práčok sme nikdy neponúkali a ani sme neuvažovali o ich zaradení do predaja,“ povedala hovorkyňa siete elektropredajní Nay Laura Ondriašová.
Pračka Candy GO 1460D však ostáva v ponuke niekoľkých internetových obchodov. Tomáš Hodboď, produktový manažér portálu Heureka.cz, ktorý porovnáva parametre a ceny produktov, uviedol, že Candy GO sa v modeli 1460DH predáva prostredníctvom ôsmich predajcov.
Candy GO 1460D je aj v ponuke Hej.sk a najnakup.sk. Jej predaj ukončil portál Mall.sk. Práčky značky Hoover tento portál podľa obchodného riaditeľa Pavla Franka v ponuke ani nemal.
Stiahnuť alebo nestiahnuť? Reakcie sú rôzne
Problém, aký sa pri testovaní práčok objavil, sa môže vyskytnúť aj pri iných výrobkoch. Môže sa pritom stať, že v ponuke kamenných i internetových predajcov budú zastúpené viac ako spomínané pračky.
Ako by v takom prípade obchodníci reagovali? Čakali by na oficiálny pokyn na stiahnutie výrobkov, ktoré môžu byť nebezpečné od výrobcu či distribútora, alebo by ho z ponuky stiahli z vlastnej iniciatívy?
Jedni by konali, iní vyčkali Sieť elektropredajní NAY akékoľvek výsledky nezávislých testov, ktoré by mohli poukazovať na závady spotrebičov, preverí u svojho dodávateľa. „Ak sú výsledky vierohodné, tovar samozrejme z predaja stiahneme," povedala hovorkyňa NAY Laura Ondriašová.
Datart sa doposiaľ s takýmto prípadom nestretol. „Ak by k takejto situácii došlo, z vlastnej iniciatívy by sme stiahli takéto spotrebiče z predaja, prinajmenšom do doby, než by došlo k prešetreniu problematických skutočností," povedala Alžbeta Vozárová z marketingu siete Datart.
Obchodný riaditeľ pre bielu techniku reťazca Electro World Eduard Grna tvrdí, že sieť sa v takýchto prípadoch riadi vyhlásením dodávateľa, prípadne reklamačným poriadkom a dvojročnou zárukou.
Sami výrobky nesťahujú Internetový portál Heureka.sk, ktorý porovnáva parametre a ceny výrobkov produkty so svojho porovnávania nestiahne, ak tak neurobia samotní výrobcovia či predajcovia.
„Snažíme sa používateľom vždy ponúknuť všetky údaje o výrobkoch. Aj preto sme pri modeli Candy GO 1460D pridali informáciu o tom, že práčka bola v nemeckom teste vyhodnotená ako nebezpečná," doplnil Tomáš Hodboď, marketingový manažér spoločnosti Heureka.cz
Obdobný postoj zaujal aj internetový predajca Hej.sk. Podľa Jitky Součkovej, marketingovej riaditeľky Hej.sk neuvažujú o stiahnutí práčky Candy 1460D z ponuky, pretože ju ešte distribútor Candy oficiálne nestiahol z predaja a dohoda s ním tak internetovému predajcovi svojvoľne urobiť nedovoľuje.
„Našim zákazníkom však odporúčame, aby si zvolili práčky iných značiek," vraví. Ak už výrobok, ktorý by mohol byť nebezpečný vlastnia, môžu internetového predajcu požiadať o odstúpenie od zmluvy. „Všetkým zákazníkom býva vyhovené," dodáva Součková.
Čo píše Slovenská obchodná inšpekcia v upozornení firme Candy ČR
Ústredný inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) zaslal 14. júna tohto roku spoločnosti Candy ČR list. V záujme ochrany spotrebiteľov, ktorí sú možnými používateľmi automatickej práčky Candy GO 1460D firmu upozornila na povinnosť vyplývajúcu z § 4 ods. 5 NV SR č.404/2007 Z.z. o všeobecnej bezpečnosti. Podľa nej má spoločnosť Candy ČR zaslať informácie o nebezpečnom výrobku v elektronickej forme.
Vzhľadom k tomu, že automatická práčka Candy GO 1460D bola firmou distribuovaná aj na vnútorný trh Slovenskej republiky, upozornila SOI spoločnosť Candy, že je povinná v zmysle ustanovenia § 6 ods.9 zákona č.250/2007 Zákona o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona č.372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, na túto skutočnosť upozorniť SOI aj spotrebiteľa.
„Rovnako ste tiež povinní oznámiť SOI opatrenia, ktoré vykonáte na ochranu trhu a spotrebiteľa," píše sa v liste podpísanom ústrednou riaditeľkou SOI Nadeždou Machútovou.
SOI navrhla spoločnosti Candy ČR umiestniť informáciu o preventívnych opatreniach na stránke www.soi.sk. Ak sa rozhodne jej ponuku využiť, požiadala ju o zaslanie stručného textu, ktorý má byť určený spotrebiteľovi.