NEW YORK.
"V snahe o väčšiu diverzifikáciu začínajú (tieto meny) získavať čoraz väčší podiel v rezervách centrálnych bánk," pripustil člen rady guvernérov Európskej centrálne banky (ECB) Christian Noyer.
Rusko tiež zvažuje, že vzhľadom na kolísanie kurzov eura a amerického dolára zaradí medzi svoje devízové rezervy aj austrálsky a kanadský dolár. A niektorí analytici predpovedajú, že ich do svojho menového koša začlení aj Medzinárodný menový fond (MMF).
Správcovia devízových rezerv tak kopírujú súkromných investorov, ktorí sa čoraz viac orientujú na cenné papiere krajín s rastúcou ekonomikou, schopné znížiť svoje rozpočtové deficity po tom, ako bola Európska únia nútená vytvoriť záchranný fond v hodnote 750 miliárd eur na pomoc svojim členom, ak by im hrozil bankrot.
Japonsko má zase obrovský verejný dlh, ktorý sa už priblížil k hranici 205 % hrubého domáceho produktu (HDP) a Spojeným štátom hrozí, že jeho rozpočtový schodok sa do konca roka vyšplhá na 60 % HDP a dosiahne tak najvyššiu úroveň od roku 1952.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.