BRATISLAVA. Ako uviedol predseda predstavenstva HB Reavis Group Slovamír Jankovič, kríza zastihla firmu v dobrej finančnej kondícii. "Nemáme v portfóliu "jalové", nefungujúce projekty a hospodárili sme rozumne," odôvodnil Jankovič. Podľa neho sa skupine vlani mierne znížili tržby, no tento rok už zaznamenávajú nárast na predchádzajúcu úroveň. "Nájomcovia v našich projektoch, ktorí neodišli, si tržby vlani udržali, alebo ich dokonca mierne zvýšili," poznamenal Jankovič.
V súčasnosti sa podľa neho realitný trh odrazil od dna, i keď následky krízy ešte istý čas pretrvajú. Opatrnejší sú nielen klienti, ale najmä financujúce banky. "Opäť dostávajú chuť podieľať sa na financovaní, sú však obozretnejšie. Preferujú hotové projekty v dobrej lokalite, dôkladnejšie ich selektujú," vymenoval Jankovič. Ako dodal, kým pred krízou banky boli ochotné prefinancovať až 80 % a viac z nákladov, v súčasnosti sa držia na úrovni najviac 60 %.
Banky však môžu byť brzdou projektov. Podľa predsedu predstavenstva TriGranit Development Slovakia Gábora Zászlósa sa stalo, že si nechali ujsť financovanie projektov, ktoré sa neskôr ukázali ako výnosné. Predseda predstavenstva skupiny Castor & Pollux Ján Badžgoň dodal, že banky sú nedôverčivé aj pri priemyselných investíciách, ktoré prinášajú nové technológie.
Omeškávanie veľkých realitných projektov podľa developerov viac ako kríza spôsobujú nevysporiadané majetkovoprávne vzťahy k pozemkom, zmeny v územných plánoch obcí a problém niekedy spôsobujú aj samotné samosprávy. Podľa Badžgoňa miestni poslanci občas bezdôvodne menia postoje a odkladajú potrebné rozhodnutia. Podobné problémy má projekt TriGranitu Metropolis, ktorého súčasťou má byť aj kasíno. Zászlós však verí, že po komunálnych voľbách sa nesúhlasný postoj poslancov k Metropolisu zmení.