LONDÝN. Podľa firiem nie je vo svete dostatok náhradných energetických zdrojov, ktoré by tento výpadok dokázali vykompenzovať.
Šíriaca sa obrovská ropná škvrna, ktorá je dôsledkom úniku ropy z poškodeného ropného vrtu prevádzkovaného britskou firmou British Petroleum (BP), bola hlavnou témou na prebiehajúcom Svetovom ropnom kongrese v Londýne. Podľa Stevena Newmana, prezidenta spoločnosti Transocean, vlastníka zničenej plošiny Deepwater Horizon, ktorej výbuch a následné potopenie v apríli spôsobilo najväčšiu ekologickú katastrofu v USA, Obamov zákaz nebol nevyhnutný. Zákaz momentálne skúma sudca amerického federálneho súdu v New Orleans Martin Feldman, ktorý by sa mal k nemu vyjadriť najneskôr v stredu (23. júna).
Reakcia ropných firiem na Obamovo moratórium poukazuje na fakt, že drvivá väčšina spoločností má záujem o ťažbu z veľkých hĺbok, čo bol aj prípad plošiny Deepwater Horizon, na ktorom došlo k výbuchu. Podľa predstaviteľa americkej firmy Chevron Jaya Pryora krok americkej vlády "povedie k obmedzeniu dodávok ropy vo svete, čo v otázke energetickej bezpečnosti znamená krok späť".
Podobne aj Steve Westwell z BP, ktorá v posledných dňoch zápasí s mimoriadne zlým imidžom a aj v Londýne si jej zástupcovia museli toho od protestujúcich veľa vypočuť, je presvedčený, že ťažba z veľkej podmorskej hĺbky bude v budúcnosti nevyhnutná. Dôvodom je, že zásoby ropy na pevnine aj z pobrežných lokalít sa rýchlo znižujú a v blízkej budúcnosti sa z týchto zdrojov už nebude dať ťažiť.
Informovala o tom agentúra AP.