LONDÝN, BRATISLAVA. „Bude to ťažké, ale fér. Nebudem skrývať ťažké voľby pred Britmi.“ Takto v parlamente obhajoval britský minister financií George Osborne opatrenia, ktorými chce krajina bojovať proti dlhu.
Šetriť bude aj kráľovná Kroky sa budú týkať zvýšenia daní aj škrtania výdavkov, a to v pomere 23 k 77. Najkontroverznejší je návrh na zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Súčasných 17,5 percenta by malo od januára narásť na 20 percent. Očakáva sa, že tak štát získa 13 miliárd libier ročne.
Kde chcú sporiť Zvýšenie daní – DPH stúpne zo 17,5 percenta na 20 percent. Nižšie výdavky – dva roky sa nebudú zvyšovať platy zamestnancov vo verejnom sektore. Šetreniu sa nevyhne ani kráľovná – financie pre ňu zamrznú na dva roky. Do roku 2016 sa zníži deficit verejných financií na 1,1 % HDP.
Opatrenia sa budú týkať aj výdavkov. Minister Osborne predstavil návrhy na zamrazenie platov vo verejnej sfére, s výnimkou najmenej zarábajúcich ľudí. Počas troch rokov neporastú ani detské prídavky.
Šetriť pritom bude musieť aj britská kráľovná Alžbeta II., ktorá dostáva ročne z rozpočtu takmer 8 miliónov libier. Táto suma sa jej v nasledujúcich dvoch rokoch nezmení. Ako napísal Daily Telegraph, podľa výpočtov ministerstva škrty spôsobia, že priemerne zarábajúci Brit príde o 400 libier ročne. Ide o najťažšie škrty za 30 rokov.
Odvážnejšie ako v opozícii Kým tento rok bude krajina hospodáriť s deficitom 149 miliárd libier (čo je v prepošte 10,1 percenta HDP), vo fiškálnom roku 2015/2016 by to malo byť len 20 miliárd libier, čiže 1,1 percenta HDP.
Štrukturálny rozpočet, teda výdavky očistené o dlhodobé investície a ekonomické cykly, bude vyrovnaný ešte rok predtým. Podľa Daily Telegraph je to ešte ambicióznejšie ako hlásali konzervatívci, keď boli v opozícii.
Labouristi v opozícii návrhy kritizovali s tým, že šetrenie bude mať zlý efekt na hospodárstvo krajiny, ktoré sa zviecha z krízy. Uznal to aj sám Osborne. Povedal však, že krajina musí bojovať proti míňaniu, a upokojiť tak trhy, ktoré Britom požičiavajú. Práve strach nad dlhmi v Európe je podľa neho „najväčšie riziko“ pre obnovu hospodárstva.
„Roky dlhu a míňania spôsobili, že tieto opatrenia sú nevyhnutné,“ povedal Osborne narážajúc na predchádzajúcu vládu labouristov.