MOSKVA. Tento mechanizmus dohodla Európska únia a Bielorusko pre prípad, že sa vyskytnú spory ohľadom dodávok zemného plynu.
"V stredu sa uskutočnia technické rokovania s bieloruskou stranou," uviedla vedúca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková - Matisová. Podľa nej komisia pozorne monitoruje bielorusko-ruský spor ohľadom dodávok zemného plynu. "Očakávame, že táto situácia nebude mať vplyv na dodávky plynu do Európskej únie," zdôraznila Elscheková - Matisová.
Európska komisia vyzvala všetky strany, aby v dobrej viere v záujme vyriešenia tejto situácie spolupracovali. Podľa komisie spor medzi Bieloruskom a Ruskom potvrdzuje, aké je pre únie dôležité, aby mala osobitnú európsku energetickú politiku.
"To znamená dobre fungujúci jednotný trh, ďalej prepojenie jednotlivých plynovodov, ako aj reverzný tok, teda možnosť prepravovať plyn dvoma smermi. Tiež je pre nás dôležité diverzifikovať zdroje dodávok pomocou nových plynovodov, akým je napríklad Nabucco," konštatovala Elscheková - Matisová.
Rusko v stredu vystupňovalo svoj spor s Bieloruskom a oznámilo, že dodávky plynu svojmu susedovi zredukovalo o viac ako polovicu. Moskva však dodala, že do Európy plyn prúdi normálne napriek hrozbe Minsku, že zastaví tranzitné plynovody.
Šéf ruskej firmy Gazprom Alexej Miller pre štátnu televíziu povedal: "Mám pre vás dve správy, jednu dobrú a jednu zlú. Začnime dobrou správou. Tranzit ruského plynu cez Bielorusko beží v plnom objeme a plynárenskí zákazníci Ruska nemajú s dodávkami problémy."
Zlou správou podľa jeho slov je to, že bieloruská strana nerobí nijaké kroky, aby splatila dlh za dodávky ruského plynu. "Od 23. júna od 10:00 obmedzujeme dodávky plynu pre Bielorusko o 60 %," dodal.
V pondelok Moskva znížila dodávky Bielorusku o 15 % a v utorok až o 30 %, aby Minsk donútila uhradiť dlhy, ktoré odhaduje na sumu 192 mil. USD. Bielorusko naopak tvrdí, že ruská štátna plynárenská firma Gazprom mu za tranzit dlhuje 260 mil. USD.
Bielorusko napriek tomu zaplatilo Gazpromu za májové dodávky plynu. Ruský koncern však naďalej požaduje vyrovnanie dlhu vo výške 192 miliónov USD, ktorý sa nahromadil za dodávky počas prvých 4 mesiacov roka.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v utorok vyhlásil, že obe krajiny čelia otvorenej "plynovej vojne" a že vláde prikázal , aby zastavila tranzit cez Bielorusko, kým ruský podnik Gazprom nezaplatí za tranzit. V stredu ešte priostril a dodal, že zastaví aj tranzit ropy do Európy.
Komisár Európskej únie pre energetiku Günther Oettinger pree spor kritizoval vyhrážky Bieloruska, ktoré pohrozilo, že zastaví tranzit ruského plynu ďalej do Európy. Podľa neho ide o útok na celú európsku dvadsaťsedmičku.
"Toto nie je len problém jedného členského štátu. Toto je útok na celú EÚ," povedal Oettinger v narážke na Litvu, ktorá už pre spor medzi Moskvou a Minskom zaznamenala výpadky v dodávkach zemného plynu smerujúceho z Ruska cez Bielorusko. "Vláda v Bielorusku chce Európu zatiahnuť do vlastných problémov, a to nie je v poriadku," uzavrel Oettinger.