NAI DILLI. Vývoj pripomína situáciu pred krachom hypotekárnych úverov v Spojených štátoch.
Mikroúvery sa pokladali za šancu na dosiahnutie určitej životnej úrovne najslabších sociálnych skupín v rozvojových a rastúcich ekonomikách. Ich autor Mohamed Junus dostal za ne v roku 2006 Nobelovu cenu, lebo sa pokladali za model boja proti boju s chudobou. No úspech mikrokreditov ohrozuje trh. Ekonómovia tvrdia, že sa vytvorila bublina, ktorá by mohla onedlho prasknúť.
Indovia dostávali na začiatok svojho podnikania po 500 eur. Poskytovatelia si úvery poisťovali len formálne.
Na začiatku tohto roku sa vynaložilo na tieto malé úvery celkom 5 miliárd USD (4,08 miliardy eur). Sú úročené od 18 do 30 %. Najviac ich je v Indii, 10 miliónov, pričom ich počet medziročne rastie o 40 %. Lukratívny trh prilákal aj veľké medzinárodné spoločnosti.
"Celosvetovo sa ukazuje, že trhy s mikrokreditmi majú rovnakú tendenciu ako západné finančné trhy pred kolapsom," uviedol Sanjay Sinha z indickej spoločnosti Micro-Credit Ratings v Bloomberg Businessweek. V USA sa poskytovali úvery do 1,2-násobku hodnotu domu dlžníkov, lebo sa počítalo s tým, že hodnota nehnuteľnosti bude trvalo rásť. V Indii dostávajú malé firmy úvery do 1,5-násobku ich hodnoty. Pritom sa tam veľmi ťažko zisťuje, či už predtým nejaký kredit nedostali od inej spoločnosti.
V Indii je miera nedobytných úverov 2,5 %. Ale v Maroku a Pakistane už prekročila hranicu 10 %.
Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.