Budúca vláda chce zastaviť zadlžovanie štátu. Minister financií povie, kde sa to dá.
BRATISLAVA. Pred novým ministrom financií stojí jednoznačná úloha. Zistiť, aký je skutočný stav verejných financií, a nájsť možnosti, ako znižovať zadlženie štátu. Na tom sú postavené aj programové tézy pre ministerstvo financií.
Vláda Roberta Fica si naplánovala na tento rok deficit verejných financií 5,5 percenta HDP. Odhad príjmov štátu ukazuje, že deficit bude zrejme vyšší aj ako minuloročný, keď dosiahol 6,8 percenta.
Priority zastaviť nárast zadlžovania a postupne znižovať deficit verejných financií; predložiť ústavný zákon o vyrovnanom štátnom rozpočte v strednodobom horizonte; nezvyšovať celkové daňové zaťaženie; zjednodušiť odvodový systém a znížiť odvodové zaťaženie; zjednotiť výber daní a odvodov; pokračovať v reforme správy verejných financií; zrušiť kolky.
Ministerstvo financií vo svojej prognóze ráta s miliardovým výpadkom príjmov daní a odvodov. V budúcom roku má byť výpadok ešte vyšší, 1,4 miliardy eur.
Začne sa hľadať, kde šetriť Budúca vláda chce stopnúť nárast zadlžovania a postupne znižovať deficit verejných financií. Dala si to aj na papier. Že to myslí vážne, podčiarkla aj tým, že minister financií predloží ústavný zákon o vyrovnanom štátnom rozpočte v strednodobom horizonte a o brzde hrubého verejného dlhu.
Na ministrovi financií bude, aby povedal, z ktorých verejných výdavkov sa dá škrtať. Rezort pod jeho vedením urobí audit daňových výnimiek. Povie napríklad, či sa zruší daňové zvýhodnenie tretieho piliera.
Podpredseda SaS Jozef Mihál otvorene hovorí o tom, že treba zrušiť aj odvodové výnimky. Z niektorých príjmov sa dnes totiž povinne neplatia sociálne odvody. Programové tézy hovoria o zásadnej reforme odvodov.
Štátna kasa si nepolepší jednorazovým zvýšením daní. Budúca vláda vo svojich tézach nepripúšťa zvyšovanie daňového zaťaženia a teda ani 19percentnej sadzby rovnej dane. O zlúčení sadzieb DPH sa v tézach nehovorí. Vláda nechce ani zavádzať nové dane, ak to nenariadia európske pravidlá.
Podmienený bonus Budúca koalícia počíta aj s odvodovým bonusom, teda so znížením odvodov a zavedením základnej štátnej dávky, ktorá nahradí väčšinu doterajších. No len vtedy, ak nebude vytvárať žiadne nároky na rozpočet a nezasiahne niektoré osobitné skupiny ľudí.
Zavedie sa superhrubá mzda, čo znamená, že hrubá mzda zamestnanca sa zvýši o odvody zamestnávateľa a z nej si bude platiť odvody.
Aby sa obmedzili daňové a odvodové úniky, zjednotí sa výber daní a odvodov a pre firmy aj ciel. Ministerstvo má presadiť aj spoločné ročné zúčtovanie dane z príjmov a odvodov.
Na výpadku príjmov štátu v tomto roku sa samospráva bude podieľať podľa aktuálnej prognózy 70 až 80 miliónmi eur. Pred novým ministrom financií stojí úloha sprísniť pravidlá pre samosprávy, ktoré by zabránili ich nadmernému zadlžovaniu.
Nový minister financií by mal pripraviť aj niekoľko zmien, ktoré potešia obyčajných ľudí. Zrušia sa kolky a na úradoch sa bude dať platiť aj v hotovosti alebo kartou. Rovnako by mal preskúmať, či je možné znížiť daň z nafty na minimum, ktoré požaduje EÚ.