BRATISLAVA. Verejnoprávne médiá čaká zemetrasenie. Programové tézy formujúcej sa stredopravej koalície naznačujú veľké zmeny v ich financovaní i postavení.
„Zrušiť koncesionárske poplatky a financovať verejnoprávne médiá na základe fixného, zákonom garantovaného percenta z výdavkov štátneho rozpočtu,“ hovorí jedna z programových téz spadajúcich pod oblasť kultúry.
Zmeny v kultúre bezplatné dni v štátnych múzeách, galériách a kultúrnych ustanovizniach pre mládež, vysokoškolákov a dôchodcov, využívať eurofondy na obnovu kultúrnych pamiatok, odštátniť TASR, zrušiť koncesionárske poplatky, upraviť tlačový zákon a zrušiť právo na odpoveď pre verejných činiteľov.
Takzvaný zástrčkový zákon odchádzajúcej vlády platný od roku 2008 totiž stanovil, že koncesionárske poplatky Slovenskej televízii a Slovenskému rozhlasu platia všetci, ktorí majú doma v zásuvkách elektrický prúd, bez ohľadu na to, či si verejnoprávnu televíziu a rozhlas niekedy naladia a pozrú, alebo nie.
Daniel Krajcer z SaS, ktorý je možným budúcim ministrom kultúry, to považuje za nespravodlivé, a preto navrhujú podľa neho lepší systém. „Verejnoprávne médiá by mali byť financované zo štátneho rozpočtu príspevkom v takej výške, ktorá zohľadní reálne náklady na ich fungovanie. Tým by sa zároveň zaručilo odstránenie politického vplyvu,“ hovorí.
Zmena vlastníka čaká podľa téz štátnu Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR). Stredopravá koalícia ju chce totiž odštátniť a zrušiť Radu TASR. Čo to presne znamená a ako si nové postavenie agentúry predstavuje SaS, Krajcer nevysvetlil. „Za potrebné považujem najprv preskúmať postavenie a úlohy TASR a prehodnotiť ich,“ povedal.