WASHINGTON. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Reuters po tom, ako Fed v stredu rozhodol o ponechaní základnej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni v pásme od nuly po 0,25 % na dlhšie obdobie. Trinásti z pätnástich oslovených obchodníkov uviedli, že centrálna banka podľa ich názoru úrokové sadzby zvýši v roku 2011. Zvyšní dvaja predpokladajú, že sadzby zostanú na rekordne nízkej úrovni počas celého budúceho roka.
Začiatkom mája časť analytikov predpokladala, že Fed v júni zmení tón, pokiaľ ide o sľub, že sadzby ponechá na rekordnom minime dlhšie obdobie. "Všetko je to preč," povedal Cary Leahey z newyorskej konzultačnej firmy Decision Economics. Fed v stredu uznal, že tempo ekonomického zotavovania sa spomalilo, a upozornil na nestabilitu finančných trhov v dôsledku fiškálnych problémov v Európe. "Vo všeobecnosti sa finančné podmienky stali pre ekonomický rast menej priaznivé, čo je hlavne odzrkadlením vývoja v zahraničí," uviedla americká centrálna banka vo vyhlásení.
Fed sa v stredu opatrnejšie vyjadril o vývoji spotrebiteľských výdavkov v USA a povedal, že "sa zvyšujú, ale naďalej ich brzdí vysoká nezamestnanosť, slabý rast príjmov a menšie bohatstvo domácností". Šéf Fed-u Ben Bernanke tento mesiac v americkom Kongrese uviedol, že je presvedčený, že ekonomika sa posúva smerom k súkromnému dopytu po období, počas ktorého jej pomoc poskytovala vláda. Upozornil však, že bude potrebné dlhšie obdobie, kým sa obnoví takmer 8,5 mil. pracovných miest, ktoré sa zrušili v rokoch 2008 a 2009. Šéf kansaského Fed-u Thomas Hoenig však opäť nesúhlasil so sľubom na udržiavanie nízkych úrokov dlhšie obdobie, pretože to podľa neho vytvára riziko opakovania cyklu rozmachu a pádu.