BRATISLAVA.
Včerajšie výsledky sú o to viac zarážajúce, že sa v takto zlom stave trh s bývaním nachádza i napriek ohromnému úsiliu, ktoré v minulých mesiacoch vyvinula americká vláda a centrálna banka.
V snahe podporiť trh s bývaním vláda už v roku 2008 znárodnila spoločnosti Freddie Mac a Fannie Mae, ktoré teraz len vďaka nej, a navzdory obrovským stratám, môžu ďalej vykupovať od bánk nové hypotéky a tie so štátnou garanciou predávať investorom.
Z cenných papierov krytých hypotékami, ktoré ešte pred dvoma rokmi nedokázal nikto ani oceniť, sú tak teraz super bezpečné aktíva na úrovni amerických štátnych dlhopisov. Vláda vďaka tomu teraz ručí za polovicu všetkých amerických hypoték v nominálnej hodnote prevyšujúcej tretinu amerického HDP (5 bln. USD).
Aby dopyt po týchto cenných papieroch bol dostatočne silný, 1,3 bln. z týchto hypoték do svojej bilancie v minulých dvoch rokoch nakúpila navyše ešte americká centrálna banka FED.
Práve to sú dve z hlavných príčin, prečo si teraz americké domácnosti môžu brať hypotéky s kratšou i dlhšou fixáciou za rekordne nízke úrokové sadzby. Ani takto priaznivé podmienky, ale situáciu na trhu s bývaním stabilizovať nedokázali.
Nie je sa preto čomu diviť, že Fed sa nijak neponáhľa so zvyšovaním úrokových sadzieb. To potvrdil i na svojom včerajšom zasadnutí, kedy citoval práve situáciu na trhu s bývaním, ako jeden z argumentov pre ponechanie sadzieb na súčasných úrovniach. Ich rast, ktorý by sa následne premietol i do rastu úrokových sadzieb z hypoték, by totiž mohol veľmi slabému trhu s bývaním uštedriť ďalšiu tvrdú ranu.
Ani po dvoch rokoch tak zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Fed svojou menovou politikou akokoľvek pomohol vyriešiť situáciu na trhu s bývaním. Práve naopak. Vďaka tomu, že sa stále viac domácností môže zadlžovať ešte ďaleko lacnejšie, sa problém ďalej prehlbuje a môže v celej šírke vyplávať na povrch okamžite potom, čo sadzby v USA začnú znova stúpať.
Či už z dôvodu prísnejšej menovej politiky, či z dôvodu návratu nedôvery na medzibankový trh, čo je trend, ktorý už začíname pozorovať napríklad v Európe.
Autor: Jaroslav Brychta, analytik spoločnosti X-Trade Brokers