BRATISLAVA. Nová vláda plánuje zlákať dlhodobo nezamestnaných na pracoviská. Tak sa dajú čítať niektoré opatrenia, ktoré chce formujúca sa koalícia presadiť počas svojho pôsobenia vo vláde.
Dlhodobo nezamestnaných má motivovať to, že neprídu úplne o sociálne dávky, ak začnú pracovať.
„Pri nižších mzdách sa naďalej bude poskytovať dávka alebo jej časť,“ vysvetľuje pravdepodobný budúci minister práce Jozef Mihál (SaS).
Na takomto prístupe sa zhodli všetky strany budúcej koalície, hovorí Ivan Švejna (Most–Híd). „Dlhodobo nezamestnaných viete veľmi ťažko zamestnať, lebo už stratili pracovné návyky. Keď je ich sociálna dávka blízko k minimálnej mzde, tak ich nezamestnáte,“ dodal Švejna.
Na konkrétnej podobe – kedy, komu, aké dávky zostanú, sa zatiaľ strany nedohodli. Navyše, všetci prízvukujú, že opatrenia môže skresať detailný pohľad na verejný rozpočet. Okrem toho sa celý systém musí poskladať s ohľadom na plánovaný odvodový bonus.
Miroslav Beblavý (SDKÚ) hovorí, že takzvaný „medzitrh práce“ by sa mohol týkať takých ľudí, ktorí si vedia nájsť prácu ohodnotenú nižšie než minimálnou mzdou. Táto možnosť by mala lákať aj zamestnávateľov, aby o dlhodobo nezamestnaných prejavili záujem.
„Títo ľudia často nemajú takú produktivitu, aby sa zamestnávateľovi oplatilo zamestnať ich za minimálmu mzdu,“ hovorí Beblavý.
Odvodové prázdniny firmám
Koalícia chce dlhodobo nezamestnaných zatraktívniť pre firmy aj cez odvody. Ak sa ich odhodlajú zamestnať, nebudú za nich musieť platiť odvody.
Dĺžka takzvaných „odvodových prázdnin“ je otázna. To, ako sa prázdniny nastavia, bude pritom najdôležitejšie.
„Máte určité percento týchto ľudí, ktorých by zamestnávateľ zamestnal tak či tak, alebo by dlhodobo nezamestnanými mohol nahrádzať iných ľudí,“ hovorí Beblavý. Systém treba podľa neho nastaviť čo najlepšie, aby sa nezneužíval.
Róbert Kičina, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska súhlasí, že sa môžu nájsť aj takí podnikatelia, ktorí takýchto nezamestnaných najmú napríklad na kanalizačné práce a po uplynutí odvodových prázdnin ich nahradia inými dlhodobo nezamestnanými.
Vyhnúť sa tomu bude ťažké, ale aj tak predpokladá, že odvodové prázdniny kratšie ako jeden až dva roky nemajú veľký význam. Ide totiž o to, aby sa vôbec dlhodobo nezamestnaný začlenil do pracovného procesu a mal niečo v životopise, aby sa naďalej mohol zamestnať.
Odborový zväz KOVO upozorňuje, že všetko má svoju cenu a odvodové prázdniny môžu okrem stláčania miezd nadol a uprednostňovania lacnej pracovnej sily priniesť aj vyšší výpadok príjmov štátu.
Určitá forma motivácie pre ľudí, aby prijímali aj nízko ohodnotené práce, pritom platí už teraz. Podľa Kičinu nie je dostatočná.
Spätný chod
Jednoznačne zle robí budúca vláda, ak chce meniť Zákonník práce, vyplýva zo slov Emila Machynu, predsedu Odborového zväzu KOVO.
„Všetci si chránia svojich občanov. U nás sa to robí opačne – na úkor ľudí získať kapitál,“ zhodnotil plány formujúcej sa koalície.
Nastupujúca vláda sa totiž rozhodla škrtnúť veľkú časť toho, čo bývalá vláda zaviedla. Medzi inými už nebude možné, aby prepustený zamestnanec získal aj výpovednú lehotu a za ňu mzdu a potom ešte dostal aj odstupné. Nadčasy by sa už nemali obmedzovať ako doteraz.
Podľa Švejnu z Most–Hídu sa práve na toto často sťažovali samotní zamestnanci, ktorí chceli pracovať nadčas, ale nemohli.
Množstvo opatrení je podľa nastupujúcej koalície potrebných na podporu tvorby nových pracovných miest a na prilákanie investorov. Kičina hovorí, že okamžité výsledky nebudú markantné, dostavia sa vraj v strednodobom horizonte.