BRATISLAVA. Slovenská televízia počíta, že tento rok vyberie na koncesionárskych poplatkoch viac ako 54 miliónov eur. Slovenský rozhlas si naplánoval v tohtoročnom rozpočte, že od ľudí a firiem zinkasuje 23,25 milióna eur.
Koncesionárske poplatky vo výške 4,6 eura mesačne platia všetci, ktorí odoberajú elektrickú energiu, dôchodcovia majú polovičnú sadzbu. Firmy platia od 4,6 eura do 464 eur v závislosti od počtu zamestnancov.
Určuje to takzvaný zástrčkový zákon, ktorý presadila odchádzajúca vláda. Diváci a poslucháči mali platiť televízii a rádiu preto, aby mohli sledovať či počúvať v zmysle zákona vyvážené a kvalitné spravodajstvo nezávislé od politickej moci.
Podľa Gabriela Šipoša z Transparency International a mediálneho analytika sa to však neveľmi darilo. Obe inštitúcie boli totiž bohato dotované zo štátneho rozpočtu v rôznych podobách.
Okrem naplánovaných dotácií pritom ešte počas roka dostávali dodatočné peniaze. Minulý rok v lete napríklad STV dostala pôvodne neplánovaných 6,5 milióna eur ako dotáciu z rozpočtu. Aj SRo si na konci minulého roka prišiel na svoje od štátu. Ako kompenzáciu za výpadok z koncesií dostal 1,2 milióna eur.
Podľa reálnych nákladov
Nastupujúca vláda chce koncesionárske poplatky úplne zrušiť. Verejnoprávne médiá majú žiť iba zo štátneho rozpočtu a z toho, čo si samy dokážu zarobiť, napríklad na reklame.
Koľko presne by mali STV a SRo dostať, zatiaľ nikto nevie. Malo by však ísť o sumu, ktorá sa vypočíta ako percento z istého základu. Buď ním budú výdavky zo štátneho rozpočtu, alebo hrubý domáci produkt. Nie je zatiaľ jasné ani to, aké veľké by malo byť toto percento.
Ivan Mikloš, pravdepodobný minister financií, sa prikláňa k modelu previazania percenta na výdavky štátneho rozpočtu. Podľa možného ministra kultúry Daniela Krajcera sa musia najskôr vyčísliť reálne náklady, aby sa dalo hovoriť, koľko by mali verejnoprávne médiá dostávať.
Len kozmetické zmeny
Tento rok získa STV z koncesií a zo štátneho rozpočtu viac ako 74 miliónov eur. Na reklame a vlastných výrobkoch, ako je napríklad produkcia rozprávok a filmov na DVD, má získať približne 16 miliónov eur. Aj tak televízia plánuje, že skončí rok v strate 3,6 milióna eur.
Ak by dostala pol percenta z tohtoročných výdavkov štátu, zarobila by 81 miliónov eur, čo by znamenalo, že by sa ocitla v pluse približne tri milióny eur. Výdavky štátneho rozpočtu sú totiž rozpočtované vo výške 16,277 miliardy eur.
Rozhlas dostáva z koncesií a od štátu tento rok skoro 27 miliónov eur. Ak by z výdavkov rozpočtu dostal 0,2 percenta, zarobil by 33,4 milióna eur. Tiež by sa ocitol v pluse viac ako päť miliónov eur.
Ich príjmy by pravdepodobne každý rok rástli. Dá sa totiž „dlhodobo predpokladať, že celkové výdavky štátneho rozpočtu budú rásť,“ povedal Mikloš.
Šipoš však hovorí, že plánované zmeny vo financovaní sú len symbolické. Zabezpečia síce lepšiu kontrolu financovania, no odpolitizovanie verejnoprávnych médií sa tým nedosiahne.
„Je to len taká hra, lebo percentá môžu kedykoľvek v zákone meniť.“ Ako transparentnejšie by videl každoročné doťahovanie sa o príjmy z rozpočtu. Nech si ich rozhlas aj televízia obhája.