BRATISLAVA. Budúca vláda chce presadiť, aby nárok na zvýhodnenú hypotéku pre mladých malo viac ľudí ako v súčasnosti.
Keď sme sa pýtali budúceho ministra práce Jozefa Mihála z SaS, ako chcú zvýšiť podporu, odkázal nás na SDKÚ, ktorá to do programových téz dostala. SaS to podľa neho nepresadzovala.
Pri hypotékach chcú upraviť podmienky
Ivan Mikloš z SDKÚ hovorí, že chcú len odstrániť súčasnú deformáciu v nastavení podmienok. Dnes totiž platí, že ak o zvýhodnenú hypotéku žiadajú manželia do 35 rokov veku, podmienku príjmu do 1,3 násobku priemernej mzdy musia spĺňať obaja.
Do konca júna nemôže príjem žiadateľa prekročiť 1057 eur. V treťom kvartáli, teda od júla bude platiť príjmová hranica 942,50 eura.
Ak má jeden z manželov príjem napríklad 1200 eur a druhý má minimálnu mzdu, nárok na zvýhodnenú hypotéku nemajú. No ak obaja majú príjem po 900 eur, nárok získajú.
Príjmová hranica by sa podľa Mikloša mala posunúť na 1,5 násobok priemernej mzdy s tým, že príjmy manželov nemôžu dokopy prekročiť trojnásobok priemernej mzdy.
Otázne je, aké zvýhodnenie úrokových sadzieb ponechá štát v budúcom roku. Dnes dáva dve percentá a banky jedno percento. Stav verejných financií naznačuje, že v ďalšom roku sa podpora štátu môže znížiť.
Štartovacie byty nebudú pre sociálne prípady
Budúca vláda chce podporiť aj štartovacie byty pre mladé rodiny. Medzi priority rezortu práce ich presadil Most–Híd.
Edita Pfundtner z Most–Hídu upozorňuje, že štartovacie byty sa nemajú chápať ako sociálne bývanie, ale ako podpora rodiny. Predpokladá sa, že rodina bude mať aspoň dve maloleté deti. Aspoň jeden z rodičov by mal mať príjem, ktorý podlieha zdaneniu.
Jeho výška bude vecou diskusií. Rodina by platila symbolické nájomné, napríklad 50 eur mesačne. Štartovací byt by mohla mať v nájme desať rokov, pri narodení tretieho dieťaťa aj viac. Jednou z podmienok by bolo aj to, že počas trvania nájmu by si sporili na vlastné bývanie.
Druhou skupinou žiadateľov by mohli byť mladí absolventi.
Na výstavbu bytov by mala dohliadať obec, ktorá by mala prispieť pozemkom. Výstavbu by mal financovať štát, časť zdrojov by mala ísť zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Fond by aj naďalej poskytoval zvýhodnené pôžičky pre nízkopríjmové skupiny.