Stretnutie najväčších ekonomík sveta G8 a G20 vyjde Kanadu draho. Vyspelé krajiny sa hádajú ako z krízy.
TORONTO, BRATISLAVA. Je správne šetriť v čase ekonomickej krízy? S touto otázkou sa v piatok v Kanade stretli zástupcovia najväčších ekonomík sveta. V piatok začal rokovať spolok G8, v sobotu sa pridá aj skupina G20.
Šetrenie pritom bola v Kanade v posledných dňoch hlavná téma aj z iného dôvodu. Dvojitý summit vyjde krajinu v prepočte na 700 miliónov eur. Na porovnanie, je to len o trochu menej, ako má Slovensko požičať zadlženému Grécku.
Umelé jazero pre novinárov Výška výdavkov Kanaďanov nahnevala. Ako povedal pre BBC kanadský minister financií Jim Flaherty, Kanaďania sú rozvážni a neradi sa zadlžujú.
Aj preto ich vysoká suma zarazila. Mnohých pobúrilo, že pre novinárov, ktorí budú v Toronte pokrývať summit, postavili mediálny dom za 2 milióny eur. Rokovania G8 sa uskutočnia v 200 kilometrov vzdialenom malebnom mestečku Huntsville.
KTO JE POZVANÝ
G8 - spolok najvyspelejších krajín sveta, tvoria ho Spojené štáty, Kanada, Rusko, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia.
G20 - okrem krajín G8 sem patria aj Čína, India, Indonézia, Argentína, Brazília, Mexiko, Južná Kórea, Južná Afrika, Austrália, Saudská Arábia a Turecko. Dvadsiatym členom je Európska únia reprezentovaná Európskou centrálnou bankou.
Väčšina novinárov sa tam nedostane a možno aj preto kanadská vláda vytvorila kus regiónu aj v mediálnom centre v Toronte. Uprostred komplexu postavili umelé jazero s ležadlami či kanoe.
Drahý summit fotografov Práve „falošné jazero" symbolizuje míňanie kanadskej vlády na summit, ktoré odsúdila aj opozícia v krajine.
Šéf Liberálnej strany Michael Ignatieff nazval summit „najdrahším stretnutím pre fotografov na svete". „Ako môže premiér kázať o úsporných opatreniach, keď stratil kontrolu nad výdavkami svojho vlastného summitu," pýtal sa Ignatieff podľa BBC.
Deväťdesiat percent výdavkov pritom zhltnú bezpečnostné opatrenia. V Toronte okolo centra summitu postavili tri a pol kilometrov dlhý a tri metre vysoký plot.
Nezhody pri šetrení Otázky šetrenia budú hlavnou témou aj na rokovaniach krajín G8 a G20.
V posledných týždňoch viacero veľkých európskych ekonomík na čele s Nemeckom, Veľkou Britániou či Talianskom ohlásili úsporné opatrenia. Majú tak zabrániť rozšíreniu krízy v Grécku do ďalších krajín.
Spojených štátom, v absolútnych číslach najväčšiemu dlžníkovi na svete, sa to nie celkom páči.
Politika prezidenta Baracka Obamu skôr hovorí, že príliš veľké škrtanie v čase, keď sa globálna ekonomika dostáva z najhoršej krízy od 30. rokov 20. storočia, by zabrzdilo rast a vrátilo štáty do recesie.
Európania s tým nesúhlasia. „Myšlienka, že úsporné opatrenia by spustili stagnáciu, je nesprávna," povedal v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica predseda Európskej centrálnej banky JeanClaude Trichet.
„Musíme demonštrovať záväzok zredukovať deficit, nie však za cenu krátkodobého rastu," napísal zasa vo Wall Street Journal americký minister zahraničia Tim Geithner. „Bez momentálneho rastu deficity porastú," dodal minister.