BRATISLAVA. Napriek tomu, že formujúca sa nová vláda má sympatie zdravotníckych analytikov, k programovým zdravotníckym tézam sa vyjadrujú aj kriticky.
Analytikom zo zdravotníckeho think-thanku HPI, ktorí boli aj v poradnom protikrízovom tíme SDKÚ, sa nepáči, že sa nová vláda nechystá riešiť Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP).
Štátna poisťovňa, ktorá sa od januára zlúčila so štátnou Spoločnou zdravotnou poisťovňou, získala v podstate monopol na trhu. „Má na ňom 70-percentný podiel," hovorí analytik HPI Peter Pažitný.
Ďalšou veľkou poisťovňou je súkromná Dôvera, ktorá sa zlúčila s Apollom, ovláda ju finančná skupina Penta. Kontrovať sa im snaží najmenšia poisťovňa Union.
Je to veľký problém
Vysoká koncentrácia na poistnom trhu pritom podľa analytikov deformuje súťaž poisťovní i poskytovateľov, teda lekárov či nemocníc. Okrem toho má Všeobecná zdravotná poisťovňa neustále finančné problémy.
„Mesačne vytvára stratu niekoľko miliónov eur," hovorí pravdepodobný minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH. Včera sa nám nepodarilo zastihnúť nikoho kompetentného z poisťovne na overenie možnej straty.
V predbežných programových tézach sa objavilo rozdelenie VšZP na štyri subjekty a následná privatizácia troch z nich ako sporný bod.
Napríklad strana SaS si to dala ako jednu z priorít v predvolebnom programe. O tom, že Všeobecnú treba riešiť, hovoril ešte pred uzavretím programových téz aj Uhliarik. Napokon sa však pravicová štvorka rozhodla od toho upustiť.
Kritizuje ich za to aj Peter Goliaš, analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. „Vysoká koncentrácia na poistnom trhu je jedným z hlavných problémov a je potrebné ho riešiť."
Zisk vrátia, nie naplno
Budúca vládna štvorka sa síce v programových tézach zaviazala, že zníži bariéry pre vstup nových zdravotných poisťovní na náš trh. Goliaš sa obáva, že ak by museli stavať súkromní investori poisťovňu na zelenej lúke, štát by ich sem len ťažko ťahal. „Obávam sa, že budú mať strach prísť," hovorí.
Podľa neho totiž stále existuje politické riziko v podobe siahnutia napríklad na zisk. Možnosť tvorby zisku zobrala poisťovniam vláda Roberta Fica. Po tomto kroku odišla z trhu Európska zdravotná poisťovňa, ktorú krátko predtým založila finančná skupina J&T. Nová vláda mieni možnosť tvorby zisku poisťovniam opäť vrátiť.
Možno však len v okresanej podobe. „Nedať obmedzenie zisku by nebolo rozumné," hovorí pravdepodobný minister zdravotníctva Uhliarik. Akým percentom by určil hornú hranicu, však ešte povedať nevie.
Boli by peniaze na kvalitu
Okrem toho sa Goliaš obáva, že, odmonopolizovanie trhu vznikom poisťovní na zelenej lúke by trvalo veľmi dlho.
Ak by však vláda rozhodla o rozdelení Všeobecnej zdravotnej poisťovne na viac častí s tým, že jednu by si ponechal štát a zvyšok by sa odpredal, situácia by sa zlepšila oveľa rýchlejšie. „Privatizáciou by sa štát mohol začať plne venovať regulácii systému. Výnosy z privatizácie by bolo možné použiť na rekonštrukciu alebo výstavbu nemocníc v slovenských regiónoch," hovorí Pažitný.
S tým sa stotožňuje aj Uhliarik. Ubezpečuje preto, že diskutovať sa o osude Všeobecnej ešte bude. „Musíme to prebrať s odborníkmi."