V prípade, že firma musí mať celozávodnú dovolenku, asi najmenej ľuďom ublíži, keď ju dá na letné prázdniny. Rodičia môžu byť s deťmi.
Dovolenku môžu aj skrátiť Nárok na dovolenku za kalendárny rok má každý, kto má trvalé zamestnanie a počas roka odpracoval aspoň 60 dní, základná dovolenka je najmenej štyri týždne, ale tomu, kto má odpracovaných 15 rokov vrátane aktuálneho, patrí najmenej päť týždňov, ak pracovný pomer nebude trvať celý tento rok, zamestnanec má nárok na pomernú časť dovolenky. Za každý (celý) mesiac mu patrí dvanástina riadnej dovolenky, aj ten, kto neodpracoval 60 dní v jednej firme, má za každých 21 dní nárok na dvanástinu riadnej dovolenky, celoročná práca pod zemou pri ťažbe alebo razení tunelov, alebo zvlášť ťažká alebo zdraviu škodlivá práca znamená týždeň dovolenky navyše, ako výkon práce sa posudzuje aj pracovné voľno na lekárske vyšetrenie, sprievod rodinného príslušníka k lekárovi a ďalšie prípady (podľa paragrafu 141 ods. 2 Zákonníka práce), iné dôležité osobné prekážky v práci sú naopak dôvodom na krátenie dovolenky. Riadna dovolenka sa skráti o jednu dvanástinu za prvých 100 zameškaných pracovných dní a potom za každých 21 dní, za každú neospravedlnene zameškanú pracovnú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ skrátiť dovolenku o jeden až dva dni; kratšie neospravedlnené absencie sa sčítajú, dovolenka sa bežne drobí - jedna jej časť by mala byť najmenej dva týždne, ale je to vecou dohody, prerušuje sa pre práceneschopnosť, ošetrovanie chorého člena rodiny aj nástupom materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
BRATISLAVA. Zamestnávateľ nariadil celozávodnú dovolenku a vám sa to nehodí? Neporadíte si.
Zákonník práce predpokladá, že firmy majú určitý plán dovoleniek odsúhlasený zástupcami zamestnancov. Kde odbory nie sú, zamestnávateľ určuje čerpanie dovolenky „po prerokovaní so zamestnancom". Pritom musí prihliadať aj na jeho oprávnené záujmy, ale zo zákona má aj povinnosť „určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok".
Je to zamestnávateľ, od ktorého závisí, kedy si môžete vziať dovolenku. „Musí však toto čerpanie oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. V prípade, že to tak neurobí, s čerpaním dovolenky musí súhlasiť zamestnanec," povedala predsedníčka Odborového zväzu potravinárov Magdaléna Mellenová.
V malých firmách sami, výroba funguje inak Vo väčšine malých a stredných firiem platí nepísané pravidlo, že zamestnanci sa dohodnú medzi sebou, aby o ich dovolenkách nerozhodlo vedenie. Veľké výrobné podniky fungujú na inom princípe.
Keď zákazníci majú dovolenku, firma nemá zabezpečený odbyt svojich výrobkov. Celozávodná dovolenka je navyše jediná príležitosť na údržbu zariadení a úpravu pracoviska.
„Výroba automobilov je vo veľkej miere prepojená a prebieha na výrobných linkách. Preto je potrebné, ak prebieha výroba, aby boli zamestnanci v práci. Samozrejme, individuálne situácie môže zamestnanec riešiť priamo so svojím nadriadeným," povedal hovorca Volkswagenu Slovakia Vladimír Machalík.
Automobilka v Devínskej Novej Vsi bude mať celozávodnú dovolenku od 26. júla do 6. augusta. Okrem tradičnej údržby a kontroly zariadení budú prebiehať stavebné a technologické práce súvisiace s prípravou výroby vozidiel nového radu.
Hromadné čerpanie „Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov," pokračuje Zákonník práce. Opäť spomína záujmy zamestnancov, ale tie v podstate nikdy nie sú totožné.
Je asi len jeden prípad, keď väčšina zamestnancov má záujem o dovolenku v rovnakom čase. Ide o letné prázdniny. Ľudia, ktorí nemajú deti vyžadujúce si starostlivosť, sa preto musia prispôsobiť.
Dohoda na pracovisku? Manažérsky úspech
Termín dovoleniek musí firma dohodnúť s odbormi alebo so samotnými zamestnancami. Potom je už neskoro žiadať zmenu. BRATISLAVA. Celozávodná dovolenka v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën bude tento rok o týždeň dlhšia. Zamestnanci sú radi. Môžu byť s deťmi tri týždne.
„Automobilka musí dvakrát do roka zastaviť výrobu," povedal hovorca spoločnosti Peter Švec. Vyžaduje si to predovšetkým údržba strojov.
Dovolenku budú mať všetci zamestnanci okrem strážnej služby a údržby. Švec tvrdí, že o tom vedia už od decembra. „Zamestnanci si mohli naplánovať dovolenku práve na tento čas."
„Napriek tomu, že väčšina zamestnávateľov si myslí, že ustanovenia Zákonníka práce sú len v prospech zamestnancov, nie je to tak," hovorí predsedníčka odborového zväzu potravinárov Magdaléna Mellenová. Tvrdí, že firma môže „prinútiť" zamestnanca, aby si čerpal dovolenku, ale podľa nej to robia len neobľúbení zamestnávatelia.
Na pošte celozávodnú dovolenku nepoznajú. „Doručovateľky a zamestnankyne prevádzky sa zväčša dokážu zastúpiť vďaka systému dlhodobého plánovania dovoleniek," tvrdí hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis. Zosynchronizovať dovolenky podľa neho nie je jednoduché a dohoda v kolektíve sa nedá vynútiť. „Jej dosiahnutie považujeme za manažérsky úspech jednotlivých vedúcich pôšt."
Volkswagen Slovakia sa začiatkom každého roka dohodne na letnom termíne celozávodnej dovolenky so zástupcami zamestnancov. „Termín sa na základe našej kolektívnej zmluvy zverejňuje vždy najneskôr do konca februára. Zamestnanci tak majú potrebné informácie vždy s dostatočným predstihom," povedal hovorca spoločnosti Vladimír Machalík.
Jozef Čavojec
Kedy dostanete pracovné voľno?
Kliknite - obrázok zväčšíte a získate viac informácií
Keď neviete, čo s dieťaťom, skúste ošetrovné
Zamestnávateľ ospravedlní vašu neprítomnosť aj počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ak z vážnych dôvodov nemôže byť v škôlke alebo inom zariadení.
BRATISLAVA. Choré dieťa, manžel, rodič alebo svokor - ak niektorý z nich potrebuje starostlivosť, zamestnanec si nemusí brať dovolenku. Pre tento prípad mu zákon o sociálnom poistení ponúka na desať dní ošetrovné.
Ošetrovné je dávka z nemocenského poistenia, na ktoré zamestnanec prispieva zo svojej hrubej mzdy. Z nej mu aj vypočítajú výšku tejto dávky.
Na jeden deň je to 55 percent jeho priemernej dennej mzdy v minulom roku. Je to však menej peňazí, ako by dostal za dovolenku. Za každý jej deň mu patrí priemerný denný zárobok za predchádzajúci štvrťrok.
Rodič môže získať ošetrovné aj vtedy, keď dieťaťu do desať rokov zavreli škôlku či školu. Záleží len na tom, na základe čoho k tomu došlo.
Zákon vyžaduje, aby „predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu".
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nám pred časom poskytlo stanovisko, že to je aj vtedy, keď škôlku zavreli pre opravu, živelnú pohromu či plánovanú dovolenku zamestnancov. V zásade však musí byť splnená ešte jedna podmienka. Dieťa nie je možné dať do inej škôlky.
„Orgánom príslušným na uzavretie predškolského zariadenia je jeho zriaďovateľ," tvrdí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Napríklad v prípade obecných škôlok je to obec alebo mesto. Aj on hovorí, že dôvodom na zatvorenie zariadenia môže byť aj povodeň.
Ošetrovné sa vybavuje v Sociálnej poisťovni. Požiadať oň môžete v pobočke podľa miesta trvalého pobytu.
Jozef Čavojec