BERLÍN.
Najväčšia európska ekonomika sa zotavuje, napriek tomu sa jej verejný dlh zvyšuje. Spolková vláda, jednotlivé spolkové krajiny a regionálne samosprávy si museli aj v 1. kvartáli požičiavať a celkový verejný dlh Nemecka na konci marca dosiahol 1,711 bilióna eur.
Dlhy verejných rozpočtov sa od januára do konca marca v porovnaní s koncom vlaňajška zvýšili o 19,4 miliardy eur, informoval dnes nemecký štatistický úrad. Záväzky spolkovej vlády vzrástli o 1,1 % na 1,066 bilióna eur, spolkových krajín o 1,2 % na 533 miliárd eur a samospráv o 1 % na 112,5 miliardy eur.
Nemecká ekonomika počas prvých troch mesiacov vzrástla o 0,2 %. Vysoká zadlženosť priemyselných krajín je považovaná za jedno z najväčších rizík ohrozujúcich rast globálnej ekonomiky v najbližších rokoch. Mnohé členské štáty eurozóny, medzi nimi aj Nemecko, schválili tvrdé úsporné balíčky, aby obmedzili svoje deficity.
Nemecký štatistický úrad neuviedol vo svojej dnešnej správe, aká je výška verejného dlhu v pomere k hrubému domácemu produktu. Podľa správy Eurostatu z 22. apríla, štatistického úradu EÚ, na konci vlaňajška dosiahol verejný dlh Nemecka 73,2 % HDP.
Veľké priemyselné a rozvíjajúce sa krajiny skupiny G20 sa na víkendovom summite v Toronte dohodli na konkrétnych cieľoch týkajúcich sa znižovania zadlženosti, avšak bez toho, aby stanovili spôsoby, ako sa dajú dosiahnuť. Veľké priemyselné štáty majú svoje rozpočtové schodky do roku 2013 znížiť o polovicu a do roku 2016 majú stabilizovať alebo začať so znižovaním svojich verejných dlhov v pomere k HDP.
Informoval o tom Der Spiegel.