BAZILEJ. Sekundárne vplyvy opatrení prijatých na boj s globálnou recesiou totiž môžu spôsobiť novú krízu. Tvrdí to vo svojej výročnej správe Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).
Globálna ekonomika rovnako ako finančné trhy sa zotavujú, aj keď oživenie v rozvinutých ekonomikách zostáva krehké. BIS zdôrazňuje, že dlhová kríza eurozóny ohrozuje zotavenie globálnej ekonomiky.
Lídri krajín G20 sa na víkendovom summite v Toronte dohodli, že vyspelé štáty znížia do roku 2013 svoje rozpočtové schodky na polovicu, pričom predovšetkým USA varujú pred príliš radikálnymi škrtmi, ktoré môžu zastaviť oživenie.
Podľa BIS sú reformy finančného systému kľúčové preto, aby sme sa vyhli budúcim krízam. Okrem toho krajiny musia čo najrýchlejšie začať s ukončovaním stimulov a konsolidáciou verejných financií.
Šéf BIS tvrdí, že vlády už nemôžu dlhšie čakať. "Nemôžeme čakať na návrat k rýchlemu rastu, kým spustíme politickú korekciu," uviedol generálny riaditeľ Jaime Caruana na výročnom valnom zhromaždení BIS. "Predovšetkým odkladanie korekcie fiškálnej politiky iba zvýši riziko opätovnej finančnej volatility, narušenia fungovania trhov a problémov s financovaním."
Ak budú mimoriadne opatrenia platiť príliš dlho, politici a centrálni bankári riskujú, že vytvoria "zombie" banky a firmy, ktoré budú závislé od priamej podpory, tvrdí BIS.
Informovala o tom agentúra Reuters.