Kedy dostanú klienti podielového družstva PDSI peniaze, je stále nejasné. Možno to nakoniec zatiahne Garančný fond investícií. V konečnom dôsledku daňoví poplatníci.
BRATISLAVA. Matica slovenská, naša kultúrna ustanovizeň dotovaná štátom, získala v 90. rokoch za korunu lukratívne martinské tlačiarne Neografia.
No podniká aj v investičnej oblasti. Matičný fond, v ktorom sa angažuje, je 50-percentným členom Podielového družstva Slovenské investície, ktoré nedokáže svojim podielnikom vyplatiť peniaze.
Aké má dcérske družstvá Podielové družstvo Slovenské investície má tri dcérske družstvá:
Euro družstvo SI Dolárové družstvo SI Krupinské podielové družstvo SI Zdroj: www.pdsi.sk
Matica slovenská dostala vlani z rozpočtu 2,656 milióna eur. V tomto roku približne 1,760 milióna eur. Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár tvrdí, že nemá žiadne informácie o podielovom družstve ani o jeho akcionároch.
„Ministerstvo poskytuje Matici zo štátneho rozpočtu len účelové dotácie na plnenie úloh, ktoré jej vyplývajú zo zákona,“ dodal Bednár.
Šéf Matice slovenskej Jozef Markuš, ktorý je aj predsedom predstavenstva Matičného fondu, včera povedal, že desať rokov neboli žiadne problémy. Začali sa objavovať až koncom roka 2009. „Snahou je tento problém vyriešiť a pokračovať v činnosti družstva. Zápas teraz ťahajú právnici," povedal Markuš.
Družstvo si podľa Markuša teraz hľadá nového obchodníka s cennými papiermi. Podielnikom odkázal, aby boli trpezliví, vyriešenie situácie odhadol na niekoľko mesiacov.
Zatiahne to garančný fond? Ľuďom, ktorí vložili peniaze do Podielového družstva Slovenské investície (PDSI), bude možno nakoniec vracať peniaze garančný fond. Družstvo požiadalo fond o výplatu náhrady vo výške viac ako 26 miliónov eur. Je v tom istina aj úroky.
Majetok družstva ešte donedávna spravoval obchodník s cennými papiermi Capital Invest. Zmluvu o riadení portfólia však vypovedal s podielovým družstvom ku koncu apríla.
Členka predstavenstva družstva Adriana Darovcová tvrdí, že zverený majetok klientov doteraz nevrátil. Keďže je podľa nej predpoklad, že tak neurobí ani v budúcnosti, obrátili sa na garančný fond. Umožňuje im to zákon, lebo Capital Invest má licenciu od Národnej banky Slovenska.
Garančný fond funguje na obdobnom princípe ako Fond ochrany vkladov pri bankových vkladoch. Týka sa však investícií spravovaných obchodníkmi s cennými papiermi.
No nimi sú aj banky. Ak by museli odvádzať do garančného fondu mimoriadne príspevky, v konečnom dôsledku si to odnesú bankoví klienti, teda bežní ľudia.
Šéf garančného fondu Viliam Végh potvrdil, že žiadosť už dostali. Fond má rezervu v miliónoch eur, akú však presne, Végh nespresnil. „Fond je pripravený riešiť akúkoľvek sumu, ide len o technickú otázku zabezpečiť prostriedky,“ povedal.
Garančný fond môže náhradu vyplatiť len vtedy, ak Národná banka alebo súd vyhlásia obchodníka s cennými papiermi za neschopného hradiť záväzky. Zatiaľ sa tak nestalo.
Hovorkyňa Národnej banky Slovenska Petra Pauerová v piatok povedala, že v Capital Investe vykonávajú dohliadku na mieste. Dohľad ešte nie je ukončený.
Darovcová povedala, že na Capital Invest podali trestné oznámenie. Úrad boja proti korupcii prijal podľa hovorkyne Prezídia PZ Andrey Polačikovej trestné oznámenie 17. júna.
Rovnaká adresa i niektoré mená Za pozornosť stojí, že Capital Invest sídli na rovnakej bratislavskej adrese ako podielové družstvo PDSI. Internetová stránka Capital Investu bola v piatok v prestavbe. Pevnú linku nik nedvíhal. E-mail, ktorý sme zasielali na adresu uvedenú na stránke, sa vrátil nedoručený.
Družstvo vraj o možných problémoch nevedelo, hoci vo výpisoch z Obchodného registra figurujú niektoré rovnaké mená. Predsedom dozornej rady Capital Investu je podľa výpisu z Obchodného registra od apríla 2008 Zdeněk Jurica. V júni 2008 sa stal aj členom predstavenstva Matičného fondu.
Podľa Darovcovej to bolo výsledkom „dlhoročnej korektnej spolupráce družstiev a fondu“. Capital Invest podľa nej predložil dozornej rade podklady s obsahom, z ktorého nevyplývali nezrovnalosti. Dozorná rada sa o problémoch podľa nej dozvedela až po marcových výročných schôdzach v tomto roku. To, že Capital Invest, nebol ochotný poskytnúť základné dokumenty, potvrdil včera aj Markuš.
Predsedom predstavenstva spoločnosti Capital Invest je od mája 2008 Libor Červenka. Na rovnakej pozícii je od mája 2010 aj v CI Holdingu, ktorý je 50-percentným členom družstva.
V predstavenstve CI Holdingu bol však od roku 1999. „Môžeme potvrdiť, že pán Červenka je jednou z osôb, ktorých sa týka trestné oznámenie, ktoré družstvá podali v máji tohto roku,“ povedala Darovcová.