ATÉNY, BRATISLAVA. Analytici hovoria, že ide o hlavný test Grékov, či chcú skutočne šetriť. Do gréckeho parlamentu má tento týždeň prísť návrh reformy dôchodkov.
Je súčasťou balíka úsporných opatrení, gréckej domácej úlohy, ktorú musí krajina splniť, aby dostala od krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu ďalšiu časť pôžičky zo 110 miliárd eur na tri roky.
Grécke úlohy Splnené:
od júla začne platiť vyššia DPH. Gréci základnú sadzbu zvýšili z 21 % na 23 %, DPH na potraviny stúpne z 10 % na 11 %. Zvýši sa aj daň na alkohol a cigarety. Gréci tiež schválili obmedzenie výšky platov zamestnancov vo verejnej sfére. V parlamente:
vláda posunula do parlamentu reformu dôchodkov. Parlament má o nej hlasovať do dvoch týždňov. Schvaľovať sa tiež budú opatrenia, ktoré spružnia pracovný trh.
Ide o najťažšie a najkontroverznejšie opatrenie, ktoré musia Gréci prijať. Aj preto prešlo vládou až minulý piatok. Po jeho schválení v parlamente sa zvýši vek odchodu do penzie pre ženy zo 60 na 65 rokov, na plný dôchodok budú musieť Gréci pracovať 40 rokov (doteraz stačilo 35, prípadne 37).
Výška dôchodkov nebude rásť tri roky a vianočné a veľkonočné dôchodky sa obmedzia na 800 eur ročne. Zreformuje sa aj pracovný trh – pre firmy bude jednoduchšie prepúšťať zamestnancov.
Európska únia reformu, ako ju schválila vláda, víta. Podľa gréckeho ministra práce Andreasa Laverdosa spĺňa podmienky partnerov.
Hlasovanie, ku ktorému má prísť do dvoch týždňov, je neisté. Vládna strana PASOK má v 300člennom parlamente väčšinu siedmich ľudí. Podľa BBC má však s reformou problém 15 vládnych poslancov.
Vláda tiež bude musieť vydržať aj tlak ulice. Dnes čaká Grécko od februára už piaty generálny štrajk, letiská však vzhľadom na turistickú sezónu budú pracovať.
Gréci začiatkom mája schválili v parlamente rámec úsporných opatrení. Doteraz zvýšili DPH na 23 percent a tiež spotrebné dane a alkohol a cigarety. Gréci musia opatrenia schváliť do konca septembra, čo je podmienka medzinárodných partnerov.