BRATISLAVA. pokojila.
Príčinou však bolo viac tempo minulotýždňových výpredajov ako nové správy z popredných svetových ekonomík. Úľava tak netrvala veľmi dlho a vo večerných hodinách sa opäť na finančné trhy nervozita vrátila.
Víkendový summit G-20 žiadne prelomové rozhodnutie ohľadom ďalšieho riešenia súčasných ekonomických problémov nepriniesol. Zúčastnené krajiny sa síce dohodli na znížení súčasných mamutích deficitov do roku 2013 na polovičnú úroveň, cestu k ich znižovaniu však nešpecifikovali.
Jednoznačnú podporu tak nezískala ani nemecká strana, ktorá je za okamžité znižovanie výdavkov, a ani americká strana, ktorá preferuje v pokračovaní fiškálnej stimulácie a neskoršom šetrení.
Ďalšia fiškálna stimulácia však vytúžené ovocie priniesť nemusí a problémové krajiny tak napokon môžu skončiť s obrovskými deficitmi verejných financií a nízkym ekonomickým rastom.
Nakoľko sú štátne výdavky ťahúňom ekonomického oživenia v eurozóne, ukázali aj včerajšie údaje Európskej centrálnej banky. Podľa nej rástlo v máji úverovanie do verejného sektora medziročne až o 9,8 %, kým v súkromnej sfére bol tento rast len 0,1 %.
Ekonomická neistota tak naďalej obmedzuje spotrebu a zadlžovanie sa súkromnej sféry a ekonomické oživenie tak s vynúteným obmedzovaním štátnych výdavkov pravdepodobne utrpí. Aj preto v súčasnosti centrálne banky budú nútené udržiavať úrokové sadzby na minimálnych úrovniach, aby tak naďalej zatraktívňovali prostredníctvom nízkych sadzieb úverovanie.
Situácia pritom nie je ružová ani v americkej spotrebe, keď podľa Úradu pre ekonomické analýzy v máji vzrástli výdavky na osobnú spotrebu medzimesačne o 0,2 %, kým osobné príjmy poskočili o 0,4 %. Americkí spotrebitelia tak naďalej uprednostňujú úspory pred spotrebou. Podobne ako ECB je tak v úzkych aj FED, ktorý na svojom minulotýždňovom zasadnutí opätovne potvrdil úmysel ponechať v dohľadnej dobe úrokové sadzby na historických minimách.
O ďalšom vývoji úverovania v eurozóne veľa napovedia nové tohto týždňové tendre Európskej centrálnej banky, prostredníctvom ktorých sa bude snažiť v európskom finančnom sektore udržať dostatok likvidity po štvrtkovej splatnosti mamutieho minuloročného tendra, ktorá z finančného sektora stiahne 442 mld. eur. Minimálne do tej doby tak bude na finančných trhoch pokračovať napätie, ktoré ukázalo aj včerajšie volatilné obchodovanie.
Počas neho dokázal v Európe rásť index ESTX 50 o 1,50 % v Spojených štátoch však širší index S&P 500 už klesol o 0,20 %. Pod tlak sa dostalo aj euro, ktoré oproti zatváracej hodnote z uplynulého týždňa stratilo na páre s dolárom do dnešného rána takmer 1,4 % a o 10:20 sa obchodovalo na úrovni 1,2209 EUR/USD.
Na akciových trhoch sa červená aj dnes, prispela k tomu aj vysoká revízia aprílového čínskeho indexu predstihových indikátorov z 1,7 % na 0,3 %. Čínsky akciový index Shanghai Composite tak v obavách o výraznejšie spomalenie ekonomického rastu dnes klesol o 4,27 % na nové štrnásťmesačné minimum. Negatívna nálada sa preniesla aj do európskeho obchodovania, prehĺbiť alebo zmierniť ju bude môcť najmä v popoludňajších hodinách zverejnený júnový americký index spotrebiteľskej dôvery z dielne Conference Board.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers