BUDAPEST. Hlavnou príčinou je pokračovanie posilňovania franku voči euru.
Tento vývoj ohrozuje maďarský bankový sektor, ktorému hrozí prudké zvýšenie objemu zlyhaných úverov. Pred krízou si totiž spotrebitelia radi brali úvery denominované v cudzích menách, pričom uprednostňovali švajčiarsky frank, v ktorom bolo denominovaných viac než polovica hypoték. A len jedna malá časť z týchto úverov bola medzitým zamenená na forinty, alebo aspoň za eurá. Posilnenie švajčiarskeho franku teda znamená, že pre státisíce maďarských domácností sa predraží splácanie úverov.
"Nikto nevie, koľko ešte môže frank posilniť, myslím si, že jeho kurz nepôjde pod 1,3 CHF/EUR, ale to všetko sú v tejto chvíli iba dohady," uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný budapeštiansky devízový obchodník. O 10.35 SELČ sa švajčiarsky frank obchodoval pri kurze 1,3270 CHF/EUR. Forint zmazal časť strát a obchodoval sa pri kurze 216,30 HUF/EUR.
Díler uviedol, že ďalší tlak na trh vytvorila správa ratingovej agentúry Moody's o ďalších potenciálnych stratách bánk v Spoločenstve nezávislých štátov (SNŠ) a krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) spôsobených úvermi v zahraničnej mene. "Celý región KSVE, nielen forint, nestáli na pevných nohách a táto správa ho negatívne zasiahla."
Odhaduje sa, že približne 63 % spotrebiteľských a hypotekárnych úverov v Maďarsku je denominovaných v zahraničných menách, uviedol začiatkom mája vo svojom článku denník Pester Lloyd. Dodáva, že v prípade až 700.000 úverov dlžníci meškajú viac než 90 dní so splátkami, ak vôbec ešte splácajú.
Informovala o tom agentúra Reuters.