BRATISLAVA. „Nemáme. Už minimálne mesiac,“ vyhlásila včera predavačka v jednej z bratislavských trafík. Odpovedala tak na otázku, či sú v ponuke ešte nejaké cigarety v desaťkusovom balení. Neskôr si spomenula, že má ešte desaťkusové balenie značky Marlboro. Podobne menšie balenia miznú aj v ďalších trafikách či pohostinstvách.
Je za tým zmena v zákone o ochrane nefajčiarov, ktorá sa zabalila do zmeny zvyšujúcej spotrebnú daň z cigariet. V roku 2008 takto poslanci schválili, že od augusta 2010 už nemajú byť desaťkusové balenia cigariet na trhu. Od prvého februára sa na Slovensku nemohli vyrobiť ani sa sem doviezť.
Kríza nahráva predajcom cigariet
Niektorí veľkí distribútori hovoria, že to nemá vplyv na ich výnosy. V Imperial Tobacco Slovakia to už vedia na sto percent, keďže „desiatky“, ktoré mala firma v portfóliu, z neho odstránili už v roku 2009. Išlo o značky West a Moon.
Niekde na trhu by ešte mohli byť desiatky od Philip Morris – L&M a Marlboro. „Ešte je priskoro komentovať túto otázku, keďže zákon začne platiť až od 1. augusta 2010,“ odpovedal na otázku o zmenách vo výnosoch Karol Čukan z Philip Morris. Rovnako nekomentoval stav cigariet na sklade.
Otázkou je, či sa spotreba cigariet nezvýši, keď na trhu budú už len veľké balenia.
Analytik agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský tvrdí, že výnosy distribútorov tabaku rastú, avšak už od roku 2009. Za rastom však nie je to, že na trhu sú pomaly dostupné už len dvadsaťkusové balenia, ale to, že čoraz viac ľudí fajčí.
„Je to krízou,“ zdôvodnil. Ľudia, ktorí doteraz fajčili desaťkusové balenia cigariet, prejdú podľa neho na väčšie balenie rovnakej značky, ale priestor sa tým vytvorí aj na uchytenie sa nových značiek.
Má to znížiť počet fajčiarov
Ministerstvo zdravotníctva si zmenu pochvaľuje. Chce znížiť počet fajčiarov. „Malé balenia cigariet si kupujú najmä príležitostní fajčiari a aj mladí ľudia začínajú práve s týmto balením nielen pre jeho veľkosť, ale aj cenu,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Vo firme Gemer Pannónia – veľkoobchodník s cigaretami – však očakávajú, že ani tento zámer ministerstvu nevyjde.
„Nič to neurobí, je určitý počet fajčiarov, nejaké percento sa odnaučí fajčiť, nejaké zase pribudne ako vždy, niektorí sa k tomu vrátia,“ skonštatoval Štefan Okoš, konateľ firmy. Maximálne podľa neho niekto, kto fajčil desiatky z radu drahších, môže pri 20–kusovom balení uprednostniť lacnejšiu značku.
Štát pritom nerieši oveľa akútnejší problém. „Fajčenie načierno neúmerne stúpa. Táto strana im úplne uniká,“ povedal Okoš o čiernom dovoze cigariet.