BRATISLAVA. Hneď počas ranného obchodovania živila nervozitu silná revízia aprílového rastu indexu čínskych predstihových ukazovateľov z 1,7 % na 0,3 %.
Revidovaný nadol bol kvôli chybe výpočtu komponent začatých stavieb bytových a nebytových priestorov, ktorý pôvodne prispel k rastu až 1,3 %, napokon však jeho príspevok bol záporný vo výške 0,1 %. Subindex stavebnej aktivity v krajine tak v dôsledku vládnych opatrení na zastavenie bubliny na realitných trhoch klesá už tretí mesiac za sebou a avizované oživenie sa týmpádom nekoná.
Navyše rast tohto indexu o 1,7 % zverejnený pred dvoma týždňami naznačujúci pokračovanie prudkej expanzie čínskej ekonomiky bol jedným z faktorov, ktorý prispel k návratu hlavných akciových indexov na mesačné maximá v polovici júna. Jeho silná revízia nadol tak zhoršila očakávania ohľadom vývoja čínskej ekonomiky a odštartovala včerajšiu negatívnu náladu na finančných trhoch.
Vyhrotená situácia pokračovala pred zajtrajším vypršaním ročného tendra, ktoré odčerpá z európskeho finančného sektora 442 mld. eur, aj na medzibankovom trhu.
Európskej centrálnej banke sa včera nepodarilo po prvý krát od začiatku nákupu štátnych dlhopisov problémových krajín eurozóny tieto nákupy sterilizovať, keď jej európske banky ponúkli len 33 mld. eur, kým týždenný objem nákupu dlhopisov je 55 mld. eur. To len ukazuje, aká je v súčasnosti pre európske banky likvidita vzácna a európske banky si medzi sebou požičiavajú eurá na tri mesiace už za 0,76 % p.a., čo je najviac od septembra 2009.
Negatívna nálada sa ešte viac prehĺbila v popoludňajších hodinách po zverejnení Conference Board indexu americkej spotrebiteľskej dôvery, ktorý prudko klesol z júnových vyše dvojročných maxím 63,3b. na 52,9b, pričom sa očakával len podstatne miernejší pokles na 62,5b.
Americkí spotrebitelia sa po slabších číslach z trhu práce a z trhu s bývaním začínajú obávať o ďalší vývoj ekonomiky a dostupnosť pracovných miest, čo ich môže prinútiť ešte viac obmedziť svoju spotrebu a šetriť na horšie časy. Pokiaľ by k tomu v najbližších mesiacoch skutočne došlo, tak by sa americká ekonomika mohla v dôsledku poklesu jej hlavného piliera spotreby opätovne priblížiť k recesii.
Obavy o výrazné spomalenie globálnej ekonomickej aktivity tak sa tak výrazne podpísali na včerajšom obchodovaní na finančných trhoch. Investori pokračovali v sťahovaní sa z akcií a paneurópsky index ESTX 50 klesol o 4,2 % a americký S&P 500 o 3,1 % až na osemmesačné minimá.
Vývoj indexu S&P 500:
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full SPX chart at Wikinvest
Naopak zo vzniknutej situácie ťažili bezpečné aktíva, na historické minimá 0,60 % poskočili výnosy z dvojročných amerických štátnych dlhopisov a na devízových trhoch sa mimoriadne darilo japonskému jenu, menový pár USD/JPY včera po prvý krát od marca ukončil obchodovanie pod úrovňou 89 USD/JPY.
Dnes v ranných hodinách sa situácia upokojila a pozornosť sa bude obracať najmä do európskeho finančného sektora, kde Európska centrálna banka chystá trojmesačný neobmedzený tender za fixný úrok 1 %.
Analytici popredných svetových bánk predpokladajú, že európske banky požiadajú zhruba o polovicu zo splatných 420 mld. eur., pokiaľ by však musela ECB poskytnúť viac ako 300 mld. eur, naznačovalo by to veľké problémy európskych bánk financovať sa z medzibankového trhu.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers