LONDYN. Preto sa vedenie BP rozhodlo iniciovať vytvorenie globálneho odvetvového rezervného fondu.
Hlavný ekonóm BP Christof Rühl v rozhovore pre nemecký denník Financial Times Deutschland povedal, že také náklady, aké ma ropný gigant BP na odstránenie škôd ropnej plošiny Deepwater Horizon, ktorú zničil výbuch plynu a následný požiar pred desiatimi týždňami, by malé firmy zničili.
BP už vynaložil na zastavenie úniku ropy v Mexickom zálive blízko amerického pobežia asi 2,7 miliardy USD (2,21 miliardy eur). Odhady uvádzajú rozsah škôd približne 20 miliárd USD. Suma však môže byť aj podstatne vyššia.
Katastrofa bude mať podľa Rühla citeľný vplyv na ropný sektor. Spoločnosti ale aj úrady odvetvového dohľadu budú musieť na novú situáciu reagovať.
Vyššie bezpečnostné opatrenia nebudú zbytočné. Projekty sú síce finančne náročné, ale technologický pokrok taký rýchly, že v konečnom dôsledku nebude mať rast nákladov likvidačný vplyv na ťažbu spod morského dna. Spoločnosti platia vysoké poistky pre prípad katastrofy. Časom však sumy klesnú. Bude to vtedy, keď regulačné úrady vypracujú metodiku, ktorá povedie k zvýšeniu bezpečnosti ťažby.
Informovali o tom denníky Financial Times Deutschland a Die Welt.