BUDAPEST. Okrem toho plánuje podpísať s MMF novú dohodu o bezpečnostnom pohotovostnom úvere na rok 2011, uviedol dnes György Szapáry, hlavný poradca maďarského premiéra Viktora Orbána.
Szapáry povedal v rozhovore pre ekonomický webový portál www.fn.hu, že maďarská vláda neplánuje čerpať prostriedky z nového úveru. Nová dohoda by však mohla zvýšiť dôveru trhu a znížiť rizikovú prirážku na maďarské vládne dlhopisy, čo by Budapešti umožnilo získavanie lacnejších úverov na zahraničných trhov. "Z týchto peňazí budeme čerpať iba v prípade, keby sa na medzinárodných trhoch stalo niečo, čo by maďarskému štátu výrazne sťažilo získavanie úverov na trhu."
Maďarsko podľa Szapáryho neplánuje čerpať ani prostriedky z existujúceho úveru, ktorý si zabezpečilo v roku 2008. Budapešť zatiaľ z tohto úverového programu dostala vyše 14 miliárd eur, ale nie všetky peniaze minula. Maďarská národná banka (MNB) si 1,4 miliardy eur z tohto balíka odložila do svojich devízových rezerv. Budapešť ešte môže v rámci programu získať približne 5 miliárd eur.
"Plánujeme, ale ešte nerokujeme o tom, že podpíšeme dohodu o bezpečnostnom úverovom programe na rok 2011," uviedol Szapáry. V rozhovore z polovice júna pre televíznu stanicu m1 tvrdil, že rokovania s MMF a EÚ o novom úvere by sa mali naštartovať začiatkom júla.
"Predĺženie úverového programu pre Maďarsko je pozitívnym signálom, keďže vankúš poskytnutý medzinárodnými inštitúciami predstavuje poslednú záchranu pre štát aj menu," uviedol analytik Nomury Peter Attard Montalto. Upozornil však, že rokovania budú zrejme komplikované, keďže vládnuci Fidesz tvrdo presadzuje uvoľnenie podmienok, zatiaľ čo EÚ a MMF vyžadujú prísnu fiškálnu politiku.
Vláda premiéra Viktora Orbána prisľúbila, že dodrží plánovaný rozpočtový schodok na úrovni 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) a začiatkom júna predložila balík úsporných opatrení. Analytici však varujú pred rizikami ohrozujúcimi realizáciu balíka. Najväčšie problémy bude mať podľa nich vláda s presadením plánovanej novej dane pre finančný sektor.
Verejný dlh Maďarska dosahuje v súčasnosti asi 80 % HDP a je najvyšší spomedzi stredoeurópskych krajín. Finančný sektor krajiny je zraniteľný, pretože pred krízou si väčšina Maďarov brala spotrebiteľské úvery a hypotéky v cudzích menách.
Kurz maďarského forintu voči švajčiarskemu franku klesol v utorok (29. 6.) na rekordné minimum, čo znamená, že maďarský bankový sektor môže čeliť prudkému zvýšeniu objemu zlyhaných úverov. Posilnenie švajčiarskeho franku totiž znamená, že pre státisíce maďarských domácností sa predraží splácanie úverov.
Dnešná správa o tom, že vláda plánuje rokovať s MMF o predĺžení úveru a novej dohode na budúci rok, podporila forint, ktorý ráno posilnil na 215,70 HUF/EUR z 217,10 HUF/EUR.
Odhaduje sa, že približne 63 % spotrebiteľských a hypotekárnych úverov v Maďarsku je denominovaných v zahraničných menách, uviedol začiatkom mája vo svojom článku denník Pester Lloyd. Dodáva, že v prípade až 700.000 úverov dlžníci meškajú viac než 90 dní so splátkami, ak vôbec ešte splácajú.
Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.