BRUSEL. Členské štáty môžu prísť o podporu z eurofondov, ak nebudú dodržiavať pravidlá zakotvené v Pakte stability a rastu EÚ. Vyplýva to z dnes predstavených plánov Európskej komisie, ktorá ich chce v septembri a októbri premietnuť už do formálnych legislatívnych návrhov.
Obávať sa však v dlhodobom horizonte o dotácie z EÚ nemusia poľnohospodári a farmári, aj keď postihy môžu byť v prípade rozpočtovej nedisciplinovanosti rozšírené aj na nevyplatenie podielov zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tieto peniaze im v prípade nedodržania pravidiel bude musieť vyplatiť členský štát z vlastného vrecka.
Na viacerých frontoch
Hospodárske riadenie (tzv. economic governance) by malo byť posilnené od budúceho roka na viacerých frontoch. Aby sa v budúcnosti celá eurozóna nedostala do ohrozenia, prvým krokom by mal byť tzv. Európsky semester, uvedený do života už od januára 2011. Počas neho by vlády členských štátov mali posielať svoje návrhy rozpočtov do Bruselu ešte pred tým, než ich predložia na rokovanie do národných parlamentov.
Komisia dúfa, že k semestru by sa mohlo vyjadriť už zasadnutie Rady finančných ministrov 13. júla. V apríli všetky krajiny odovzdajú stabilizačné plány a koncepty štrukturálnych reforiem.
"Chceme postaviť schopné základy pre udržateľný rast a zamestnanosť. Je to v záujme budúcnosti všetkých nás, ale aj našich detí a vnúčat. Rozdiely v konkurencieschopnosti a rozdiely v charaktere ekonomického prostredia v jednotlivých krajinách budú brané do úvahy," odôvodnil komisár pre finančné a ekonomické záležitosti Olli Rehn.
Detaily v septembri
Pakt stability a rastu stanovuje strop rozpočtového schodku na tri percentá HDP a verejného dlhu na 60 % HDP. Hranice mnohí členovia únie prekračovali ešte pred začiatkom krízy. Pritom hrozby trestov za porušenie pravidiel už zahrnuté v zmluvách boli, v praxi sa však nikdy neaplikovali.
"Krajiny, ktoré nebudú dodržiavať pravidlá kontinuálne, budú čeliť sankciám. Budú nasledovať eventuálne dva kroky, najprv pozastavenie platieb a krajina dostane čas na korekciu. Ak sa jej to nepodarí, bude nasledovať zrušenie poskytnutia peňažných prostriedkov z fondov," povedal Rehn.
No zatiaľ nespresnil, či tieto sankcie budú automatické, alebo budú vyžadovať súhlas vlád členských krajín. Nešpecifikoval ani sumy, o ktoré by štáty mohli v prípade nedisciplinovanosti prísť. Konkrétne návrhy by mali padnúť najneskôr v septembri, keď má komisia predložiť finálnu verziu návrhu.
V dokumente neexistuje žiadna zmienka o nefinančných sankciách, podporovaných pred niekoľkými týždňami napríklad Nemeckom. Uvažovalo sa napríklad o odobratí hlasovacích práv v Rade EÚ pre krajinu, ktorá porušuje pravidlá.