BRATISLAVA. Operácia či ambulantné ošetrenie v zahraničí už nemajú mať prekvapivú dohru - vysoký účet. Obyvateľom Slovenska ich majú preplatiť zdravotné poisťovne. Stačí splniť podmienky.
Operácie Preplácajú
operácie gama nožom vnútrocievne zákroky špeciálne genetické vyšetrenia liečba epilepsie očné zákroky röntgen ciev transplantácie pľúc a pečene
Nepreplácajú sa plastické operácie interrupcia bez vážneho dôvodu
„Predkladajú im faktúry za poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ktoré by podľa pravidiel únie mal uhradiť ich vlastný štát," kritizovala podľa agentúry SITA na začiatku mája Európska komisia Slovensko za to, že naši občania dostávali nečakaný účet.
Iba ak súhlasí poisťovňa Už prijatá novela zákona o zdravotných poisťovniach a aktuálna vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá je práve v pripomienkovom konaní, to majú zmeniť.
Preplatiť majú pomoc lekára v krajinách Európskej únie, Nórsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Vyhláška má platiť od prvého septembra.
Poisťovňa operáciu v cudzine preplatí, iba ak ju dostane vopred na schválenie. Inak na ňu dá peniaze len v prípade, že išlo o nevyhnutný a neodkladný zákrok.
Súhlas poisťovne na liečbu za hranicami má pacient šancu dostať, ak aj u nás poisťovne liečbu ochorenia sľubujú preplatiť, no nelieči sa tu. Rovnako aj v prípade, že lekári vyčerpali všetky možnosti tunajšej liečby a od hospitalizácie v zahraničí očakávajú zlepšenie zdravotného stavu pacienta.
Požiadať musí lekár Žiadosť o liečbu v zahraničí podáva zdravotnej poisťovni ošetrujúci lekár. Podrobnosti a formality má s nemocnicou v cudzine riešiť lekár alebo špecializované zdravotné zariadenie. Dokumenty o operácii od zahraničnej nemocnice už zdravotnej poisťovni predkladá pacient. Poisťovňa môže v niektorých prípadoch preplatiť aj dopravu do cudziny.
Minulý rok tri poisťovne - Všeobecná, Dôvera a Union - preplatili liečbu za hranicami 582 poistencom v hodnote vyše 4,9 milióna eur. Teraz očakávajú, že sa toto číslo zvýši.
Úraz preplatia len čiastočne
Rozdiel za ošetrenie v cudzine a u nás treba doplatiť.
BRATISLAVA. Nepotrebujete súhlas zdravotnej poisťovne, preplatí vám však len toľko, koľko by ošetrenie stálo na Slovensku. Ambulantné ošetrenie za hranicami od mája nemusí pacient uhrádzať celé.
„Poistenec môže vyhľadať ambulantnú liečbu v hociktorej členskej krajine Európskej únie," vysvetľuje Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Jedinou podmienkou je, že liečba musí byť u nás hradená z verejného zdravotného poistenia. Plastickú operáciu alebo interrupciu bez zdravotných dôvodov si poistenec bude musieť zaplatiť sám.
Po návrate domov pacientovi poisťovňa preplatí ošetrenie vo výške, koľko by stálo na Slovensku.
„Nárok na refundáciu je obmedzený do výšky ceny platiacej na území Slovenska," vysvetľuje Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Rozdiel musí pacient zaplatiť z vlastného vrecka.
(jkr)
Ako postupovať pri operácii
1.Žiadosť podáva ošetrujúci lekár alebo špecializované zdravotné zariadenie.
2.Kalkuláciu a potvrdenie o prijatí pacienta si od zariadenia v zahraničí vypýtajú naši zdravotníci.
3.Špecializované klinické pracovisko vydá k plánovanej liečbe stanovisko.
4.Všetky tieto dokumenty spolu so žiadosťou dá lekár pacientovi a ten ich predloží poisťovni.
5.Poisťovňa po schválení vydá poistencovi príslušný formulár (E112SK, E123SK) alebo prenosný dokument (S2, DA1).
6.Vo formulároch je rozpísané, do akej miery poisťovňa starostlivosť preplatí, ako aj doba platnosti.
7.Poisťovňa môže hradiť aj prepravu pacienta do cudziny.
Ako postupovať pri úraze
1.Na ambulantné ošetrenie netreba predošlý súhlas zdravotnej poisťovne.
2.Preplatí len liečbu hradenú z verejného zdravotného poistenia.
3.Preplatí len sumu, za akú by poistenca ošetrili u nás, zvyšok doplatí pacient. (jkr)