V budúcnosti je vraj zmena nevyhnutná. Možno aj v tomto volebnom období.
BRATISLAVA. Nepomer medzi dôchodcami a pracujúcimi sa stále zväčšuje. V mnohých štátoch vrátane Slovenska pracuje na jedného penzistu stále menej zamestnaných ľudí, čo zvyšuje tlaky na verejné financie.
Situácia sa podľa predpovedí demografov a ekonómov má v budúcnosti rapídne zhoršiť.
Penzie možno zaradia nižšiu rýchlosť
Jednou z možností, ako riešiť nedostatok financií v penzijnom systéme, je spomaliť rast dôchodkov.
U nás sa o tejto možnosti už začína hovoriť, ale len veľmi opatrne. Súčasný systém valorizácie, ktorý zaviedla ešte druhá vláda Mikuláša Dzurindu, je dlhodobo neudržateľný.
„Blíži sa čas, keď bude treba zmeniť spôsob výpočtu, ale aj valorizácie dôchodkov, aby bola nižšia záťaž na verejné financie,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Barta. Jednou z možností je, aby sa penzie zvyšovali iba o infláciu.
Dnes sa valorizácia počíta takzvaným švajčiarskym koeficientom. Ten sa vyráta ako súčet polovice rastu platov a polovice rastu inflácie v roku, ktorý predchádza zvýšeniu penzií.
Je oveľa štedrejší, ako keby sa penzie upravovali iba o infláciu.
Dôvod je, že platy zvyčajne rastú rýchlejšie ako ceny. Potvrdzuje to vývoj platov a inflácie od roku 2004, keď sa penzie začali valorizovať švajčiarskym koeficientom.
Platy v tomto období rástli vždy viac ako inflácia, v niektorých rokoch dokonca troj- alebo štvornásobne väčším tempom.
Ak by sa teda platy zvyšovali len o infláciu, historické dáta naznačujú, že by penzie stúpali o menej ako doteraz.
V novej vládnej koalícii sa o tom nahlas ešte nehovorí, no niektorí koaliční poslanci naznačujú, že táto téma čoskoro na stôl príde.
Podpredseda KDH a poslanec Anton Marcinčin si myslí, že penzijný systém bude treba nastaviť tak, aby to uniesli verejné financie.
Oveľa potrebnejšie ako o zvyšovaní veku odchodu do dôchodku je podľa neho potrebné hovoriť o tom, aby sa penzie valorizovali iba o infláciu. No nie je isté, či sa to podarí presadiť.
Poslanec Miroslav Beblavý z SDKÚ povedal, že „takáto debata v koalícii ešte nebola a konsenzus sa v tomto smere ešte nedosiahol.“
SDKÚ nebude podľa neho reagovať na podobné čiastkové návrhy, ale vyjadrí sa, „keď bude známy celý komplex zmien, ktoré čakajú penzijný systém“.
Budúci minister práce Jozef Mihál (SaS) povedal, že „je evidentné, že budeme meniť spôsob valorizácie“, no detaily prezradiť nechcel.
Potvrdil Marcinčinove slová v tom, že „budeme chcieť pri valorizácii zvýhodniť nižšie dôchodky“ a išiel aj ďalej, keď povedal, že aj „znevýhodniť vyššie dôchodky“.
Tri cesty riešenia penzijného systému
Varovné signály vzhľadom na penzijný systém čoraz častejšie vysiela aj Európska komisia.
„Počet dôchodcov v Európe v porovnaní s ľuďmi, ktorí im ich dôchodok financujú, sa má do roku 2060 zdvojnásobiť, preto je súčasný stav jednoducho neudržateľný,“ povedal eurokomisár pre zamestnanosť a sociálne veci László Andor.
Hoci najväčší nápor penzijné systémy čaká až o niekoľko desaťročí, zmeny treba podľa Bruselu robiť už v najbližších rokoch.
Andor vidí tri možnosti: „Stojíme pred voľbou medzi chudobnejšími dôchodcami, vyššími dôchodkovými odvodmi a väčším počtom ľudí, ktorí pracujú viac a dlhšie.“