Agentúrnu správu sme o 18:58 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Slovenský prepravca ropy Transpetrol si môže na čas vydýchnuť. Exekúcia, ktorá mu v Česku hrozila, nebude. Rozhodol o tom v pondelok Pražský mestský súd. Pôvodne ju tento súd v marci povolil.
Transpetrolu od jeho prvého rozhodnutia zablokovali 12,68 milióna eur, ktoré mu mali vyplatiť firmy Česká rafinérska a Paramo. O exekúciu požiadala firma CZ PAP, ktorá pohľadávku odkúpila od firmy z rodiny „ilčišinovcov“.
História sporu Daňový úrad Vranov uvalil v roku 1995 na budovu Ilčišinovej firmy záložné právo. Vznikla pohľadávka 43 miliónov korún. Ilčišin žiadal súdnou cestou náhradu škody, súd mu dal v roku 1997 za pravdu. Ministerstvo financií odmietlo uhradiť pohľadávku. Ilčišin v roku 1998 zexekvoval 34,05 % akcií Transpetrolu. Štát jeho vlastníctvo popiera. Pre súhlas s exekúciou sedel Ilčišin štyri mesiace vo väzení. Žilinský krajský súd ho odsúdil neprávoplatne na 9 rokov.
Podnikateľ Ignác Ilčišin ako predseda predstavenstva Transpetrolu, za ktorého sa ustanovil na mimoriadnom valnom zhromaždení v apríli 2009, súhlasil s vykonaním exekúcie, ak dlh voči spoločnosti CZ PAP nebude zaplatený do 10. júna 2009.
Transpetrol dlh neuznal a nezaplatil. Štát totiž Ilčišinom zvolané valné zhromaždenie neuznáva, hoci mu ho povolil bratislavský okresný súd. Mimoriadne dovolanie proti zhromaždeniu podal aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Prečo chceli exekúciu Pohľadávka, ktorú pražský mestský súd zamietol, vznikla tak, že Transpetrol vyplácal dividendy do roku 2002 iba štátu ako jedinému akcionárovi, ktorého uznával. Od roku 2004 má dočasný zákaz dividendy vyplácať, rozhodol tak
Najvyšší súd. Štát dovtedy vyplácal dividendy len sebe a nie aj Ilčišinovcom. Tí pohľadávku predali firme Vivien Slovakia, z ilčišinovskej rodiny. A tá ju predala do Česka CZ PAP.
V spore sa angažuje aj česká firma Quick Power Plant, ktorej ilčišinovci predali 34-percentný balík akcií Transpetrolu, na ktoré podľa niektorých rozhodnutí slovenských súdov majú nárok. Balík akcií je v rukách amerického fondu Cappa Fund III, ktorý ho od Quick Power Plant odkúpil.
Rozhodoval aj Ústavný súd Šéf Transpetrolu Ivan Krivosudský tvrdí, že proti rozhodnutiu o zastavení exekúcie neexistuje opravný prostriedok. Milan Kožíšek, ktorý stojí za českou spoločnosťou, vraví, že sa odvolajú na český Najvyšší súd.
Ten by podľa neho mal zobrať do úvahy najnovšie rozhodnutie nášho Ústavného súdu spred pár týždňov, ktoré má znieť v prospech ilčišinovcov. Rozhodnutie však ešte nemajú v rukách a včera ho nevedel potvrdiť ani Ústavný súd.