SME

Aj pri brigádach žiadajte zmluvu

Pri brigádach by ste mali vedieť, čo presne budete robiť a ako budete odmeňovaný. Vyhnete sa tak možným sporom so zamestnávateľom.

(Zdroj: Ilustračné - SME / Ján Krošlák)

Kde hľadať brigádu? www.studentservis.sk www.brigadnici.sk www.studentskyservis.sk

BRATISLAVA. Našli ste si brigádu a neviete, aký druh zmluvy podpísať? Študenti so zamestnávateľom najčastejšie uzatvárajú dohodu o brigádnickej práci študenta. Uzavrieť ju však môžu len študenti, čo treba dokladovať potvrdením o návšteve školy.

„Neštudenti" najčastejšie podpisujú dohodu o vykonaní práce. Vybrať si môžu aj dohodu o pracovnej činnosti. „Charakter vykonávanej práce nemá žiadny vplyv na právnu formu uzatváranej dohody," hovorí Peter Paška z personálnej agentúry ProAct People, ktorá prevádzkuje portál www.brigadnici.sk. Výber je len na dohode medzi zamestnávateľom a pracovníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Ponúk na dohodu je podľa oslovených agentúr dosť. „Pracovné ponuky na dohodu sú ponúkané na úrovní predkrízovaých hodnôt," hovorí Lucia Burianová z pracovného portálu Profesia.sk. S brigádami to pozitívne nie je. „Je citeľný prebytok záujemcov v porovnaní s ponukou brigád," vraví Paška.

Dohodu nestraťte

Dohody musia obsahovať štandardné informácie o zamestnávateľovi a pracovníkovi. Uzavreté musia byť písomne, inak sú neplatné.

Okrem základných vecí, ako je identifikačné číslo firmy alebo rodné číslo zamestnanca, by ste si mali poriadne skontrolovať druh práce, dohodnutú odmenu, ale aj spôsob odmeňovania. „Ideálne je, ak je presný druh, popis a rozsah práce popísaný, aby sa pri jej výkone neočakávalo od brigádnika niečo, čo vopred dohodnuté nebolo," vraví Paška.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúča dať si pozor aj na pracovný čas a súvisiace odmeňovanie. Pri brigádach je bežné odmeňovanie za odpracované hodiny. „Výnimkou nie sú úkolové hodnotenia, čiže za každý spracovaný kus," upozorňuje Paška. Vtedy by ste si mali dať pozor na to, čo presne musíte vykonať na splnenie jednej odmeňovanej úlohy.

Dopredu by ste si mali so zamestnávateľom vyjasniť aj zodpovednosť za škodu a prípadne sankcie za nedodržanie stanovených podmienok. „Kópiu dohody si starostlivo odložte pre prípad určitých nedorozumení a ich riešenie v budúcnosti," upozorňuje Paška.

Hľadajte na webe

Podľa Pašku sa dnes už stráca trend, že študenti musia hľadať aktuálne brigády na nástenkách škôl. Pri hľadaní brigád vedie internet s niekoľkými známymi inzertnými stránkami. Druhou možnosťou je obrátiť sa na personálnu agentúru.

SkryťVypnúť reklamu

„Seriózna agentúra by si nemala účtovať žiaden poplatok za sprostredkovanie brigády," mieni Paška. Ak využijete možnosť agentúry, môže od vás požadovať súhlas so spracovávaním osobných údajov na uloženiu údajov do databázy.

Ľudia najčastejšie hľadajú brigádu na pozíciách, ktoré nevyžadujú špecializáciu. Sú to najmä pomocné práce v skladoch a fabrikách, s vyšším podielom manuálnych činností. „Evidujeme aj brigádnické práce, kde študenti vysokých škôl získavajú potrebnú prax popri štúdiu, rozvíjajú si odborné schopnosti a komunikáciu," vraví Paška. Niekde si tak môžu mladí zabezpečiť plynulý prechod na trvalé zamestnanie. Najčastejšie sa to podľa agentúry deje v IT sektore.

Ako si dohodnúť brigádu a aké sú povinnosti?

Kliknite - obrázok zväčšíte

SkryťVypnúť reklamu

Mladí sa pred odchodom do zahraničia pozerajú hlavne na zárobok

Študenti môžu pracovať vo väčšine krajín únie bez obmedzení. Vybaviť prácu v Nemecku je ťažké, ale nie nemožné.

BRATISLAVA. Alternatívou k brigáde doma je práca za hranicami. Neplatí však, že študenti chodia do cudziny s vidinou vysokého zárobku. „Mnoho Slovákov porovnáva náklady a zárobok a podľa toho sa rozhodujú pre konkrétnu brigádu," hovorí Lea Špačeková z agentúry Student Agency, ktorá zabezpečuje brigády v zahraničí. Záujem o brigádu v zahraničí podľa nej nie je veľký. „Ale ani zanedbateľný."

Slováci najčastejšie cestujú do anglicky hovoriacich krajín. V kurze je najmä Veľká Británia, Írsko a napriek väčším nákladom na cestu aj Spojené štáty americké. Podľa personalistky Andrey Podstrelencovej z VÚB banky môže takáto zahraničná brigáda zavážiť aj pri hľadaní zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne pracovné obmedzenia a postupy vybavovania brigády v tej-ktorej krajiny Európskej únie nájdete na internetovej stránke www.eures.sk.

Problémom je najmä Nemecko

Nie všade sa dokážu slovenskí študenti zamestnať bez problémov. Vo väčšine krajín Európskej únie stačí na brigádu občiansky preukaz a pas. „Vo Veľkej Británií a Nórsku sa po príjazde študenti registrujú na príslušnom úrade, ale ďalšie doklady potrebné nie sú," vraví Špačeková.

Najproblémovejšia je brigáda v Nemecku. Študenti tu môžu brigádovať minimálne dva mesiace a maximálne tri mesiace. Ak prídu do krajiny ako turisti alebo návštevníci, prácu sú môžu hľadať len prostredníctvom organizácie Bundesagentur für Arbeit v Bonne. Tá musí brigádu schváliť.

Ak ste našli na webe konkrétnu ponuku nemeckej firmy, aj tá musí brigádu riešiť cez túto spolkovú pracovnú agentúru. K vybaveniu brigády treba doklad o jazykových znalostiach. Odmenou za vybavenie brigády môže byť zárobok až 2-tisic eur mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku a Švajčiarsku vyžadujú pracovné povolenie tiež ešte pred vstupom do krajiny. Všetky tieto obmedzenia platia do 31. mája 2011.

Najpestrejšia ponuka je v Amerike

Podľa Špačekovej študenti priemerne zaplatia za brigádu v zahraničí päťsto až tisícpäťsto eur, v čom je už doprava, vreckové na začiatok pobytu a poplatok pracovnej agentúre. Mesačne si podľa Špačekovej dokážu zarobiť až deväťsto eur, z čoho 250 eur dajú na ubytovanie.

„V Európe sa mladými ľuďmi najčastejšie obsadzujú pozície ako recepčný, chyžná, barmani a čašníci," vyratúva Špačeková. Dodáva, že oveľa pestrejšia ponuka je v Spojených štátoch amerických. „Pozície spojené s prevádzkou národných alebo veľkých zábavných parkov, plavčíci, predavači, pracovníci v továrňach na spracovanie rýb."

SkryťVypnúť reklamu

Adam Valček

Ako si vybrať personálnu agentúru

Ak sa rozhodnete nájsť brigádu cez personálnu agentúru, mali by ste si dať pozor. V oblasti práce personálnych agentúr skúša šťastie čoraz viac podnikavcov. Päť rád, ako sa vyhnúť podvodníkom. 1. Tradícia a referencie

Personálna agentúra, ktorá pôsobí na trhu niekoľko rokov, má určite viac skúseností ako agentúra s niekoľkomesačnou históriou. Všetky väčšie agentúry na svojich internetových stránkach zverejňujú aj referencie, s ktorými firmami spolupracujú. Na stránke ministerstva práce si zistite, či firma vôbec má licenciu na sprostredkovanie zamestnania.

2. Skúsenosti známych

Idete na brigádu do Veľkej Británie cez agentúru? Poraďte sa so starším bratrancom, či pozrite si skúseností ľudí na internete. Jednoduché a rýchle vyhľadanie názvu agentúru cez Google vám prezradí, či sú s prácou agentúry ľudia spokojní alebo nespokojní.

SkryťVypnúť reklamu

3. Položte si otázku: Kde chcem pracovať a čo očakávam?

Pri výbere agentúry zistite, v akých priemyselných odvetviach pôsobí a aké pracovné pozície ponúka. Orientovať sa môžete aj podľa množstva pracovných ponúk, rozsahu pobočkovej siete, či druhu pracovného pomeru. Zjednodušene povedané - čím viac možností ponúka, tým má lepšie podchytený konkrétny trh.

4. Kontakt

Je vhodné si osobne, či telefonicky preveriť aké pracovné možnosti agentúra ponúka, či medzi ne patrí aj práca v zahraničí, v mojom regióne alebo brigády. Dôraz treba klásť aj na to, ako sa pri osobnom kontakte budú pracovníci správať, reagovať a aká bude ich ochota vyjsť v ústrety.

5. Korektnosť

Preverte si agentúru cez zoznam dlžníkov Sociálnej poisťovne, ktorý je prístupný na webe www.socpoist.sk. Skúste sa pozrieť aj na stránku Sťažnosti.sme.sk, kde môžete zistiť, ako sa niektoré agentúry postavili k riešeniu problémov klientov, ak vznikli.

SkryťVypnúť reklamu

Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 811
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 815
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 056
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 976
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 443
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 238
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 969
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 848
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Nová sadzba sa zvýši, ak Kanada podnikne odvetné kroky.


TASR 1
Produkt značky Kellogg.

Pre Ferrero Group to predstavuje najväčšiu akvizíciu za posledné roky.


TASR 1
Ilustračné foto

Generálny tajomník OPEC tiež vyjadril dôveru v rastúci dopyt po rope.


TASR
Ilustračné foto.

Dôvodom je zhoršenie vzťahov medzi krajinami a americké clá.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 905
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 462
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 957
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 515
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 778
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 390
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 4 232
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 157
  1. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  2. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  3. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  4. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  5. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  6. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  7. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  8. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
SkryťZatvoriť reklamu