Agentúrnu správu sme o 19:00 nahradili autorským článkom.
Ekonómovia hovoria, že šetriť treba už tento rok.
BRATISLAVA. Deficit verejných financií bude vyšší ako naplánoval minister financií Ján Počiatek (Smer). Medzinárodný menový fond naznačil, že to môže byť od 7 do 8 percent HDP, ak vláda tento rok nebude robiť úsporné kroky a začne šeriť až na budúci rok.
Keď Počiatek odchádzal z funkcie ministra financií, hovorilo sa o celoročnom deficite 7 percent HDP, najmä pre miliardový výpadok daní a odvodov.
Deficit rozpočtu ak by vláda nešetrila už tento rok, deficit verejných financií môže byť 7 a 8 percent HDP, teda od 4,7 do 5,4 miliardy eur, pôvodný plán Ficovej vlády bol 5,5 percenta HDP, každá znížená desatina percentuálneho bodu znamená ušetriť približne 67 miliónov eur, budúci rok chce vláda prijať balíček za 1,66 miliardy eur, o konkrétnych krokoch mlčí.
Ak by nová vláda chcela splniť plán deficitu, ktorý nastavila vláda Roberta Fica na 5,5 percenta HDP, musela by počnúc augustom každý mesiac ušetriť vyše 200 miliónov eur. Keby sa jej to podarilo, schodok by nebol približne päť miliárd eur, ale menej ako štyri miliardy eur.
Smer posiela rady
Poslanec Smeru Počiatek tvrdí, že plán sa dá dodržať, a ak súčasná vláda hovorí, že nie, tak sa „ukázalo, že nemajú zázračný recept, o ktorom roky hovorili“. Minister financií Ivan Mikloš vraví, že to možné nie je.
Vláda nebude tento rok robiť s rozpočtom nič a bude sa vyhovárať na Ficovu vládu, myslí si poslanec Jozef Burian (Smer). „Prvý polrok ich vlády bude len o tom, ako minulá vláda rozhadzovala. Možno vytiahnú deficit aj na osem percent HDP,“ povedal Burian.
Za alibistické považuje vyjadrenia poslancov Smeru Anton Marcinčin, poslanec za KDH: „Na jednej strane ich vláda hovorila, že nepripustia, aby sa dôsledky krízy odzrkadlili aj na živote ľudí na Slovensku, čo znamená, že míňali bezhlavo. Teraz, keď už nevládnu, hovoria presný opak, že sa dá stiahnuť deficit na 5,5 percenta.“
Burian, ale aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír pritom pripustili, že splniť Počiatkov plán môže byť problém.
„Nie je to jednoduché. Nie sú vyriešené povodne ani financovanie samospráv,“ povedal Burian, ktorý si myslí, že vláda má na to priblížiť deficit k šiestim percentám HDP. Šetriť by sa podľa neho dalo pozastavením výstavby diaľnic či iných investícií a čerpaním len základných výdavkov.
Miroslav Číž (Smer) vidí možnosti úspor v zmrazení platov v štátnej správe, prepúšťaní, v zavedení dane z dividend či znížení odvodov do II. piliera. Ak by kríza pokračovala aj v ďalších rokoch a rozpočtové príjmy by nepribúdali, vie si predstaviť, že „ako krajný prostriedok by sa zmrazovali penzie“.
Mikloš povedal, že budúci rok chcú znížiť deficit asi o 2,5 percenta HDP, čo je 1,66 miliardy eur. Odporúča nám to aj Medzinárodný menový fond. Ekonomický balíček, ktorý by mal zlepšiť stav rozpočtu, bude obsahovať opatrenia na strane príjmov aj výdavkov. Ministerstvo financií však o konkrétnych návrhoch zatiaľ hovoriť nechce.
Dohady o šetrení „Od programového vyhlásenia čakám ambiciózny konsolidačný plán. Ak to nebude obsahovať, potom je pravda, čo hovoril Robert Fico, že všetko je v poriadku, ekonomika šliape a nič netreba robiť,“ povedal Marcinčin.
Podľa neho sa budúci rok zvyšovaniu daní nevyhneme, či už to bude cez vyššie sadzby, alebo rozšírenie daňového základu, teda sumy, z ktorej sa platia dane. Marcinčin si myslí, že vláda by mala šetriť už tento rok. Mikloš povedal, že ministrom prikázal, aby mu predložili plán možných úspor. Ani tohtoročné úsporné opatrenia zatiaľ nechce konkretizovať.
Do skorého šetrenia pritom tlačia vládu aj ekonómovia. „Ministerstvo sa musí už aj tento rok snažiť udržať deficit pod kontrolou, i keď priestor je obmedzený,“ povedal analytik MESA 10 Ján Marušinec.
Nová vláda by mala v krátkom čase predstaviť konkrétne kroky, inak nás finančné trhy môžu potrestať zvýšením úrokov zo štátnych pôžičiek.
„Vláda bude musieť radikálne šetriť, inak bude reakcia finančných trhov veľmi jasná,“ povedal analytik Tatra banky Juraj Valachy.