SME

Kde a za koľko vyberiete v zahraničí hotovosť najvýhodnejšie?

Na výbery v bankomatoch za hranicami sa najlepšie hodí debetná karta. Poplatok za výber z bankomatu je niekoľkonásobne nižší, ako keby ste peniaze vyberali kreditnou kartou.

Embosovanú platobnú kartu spoznáte podľa vystupujúceho reliéfneho písma.Embosovanú platobnú kartu spoznáte podľa vystupujúceho reliéfneho písma. (Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Ak sa dá, kreditku používajte len na platenie.

Keď sa chystáte na dovolenku, dôležitou súčasťou cestovateľskej výbavy sú aj platobné karty či hotovosť. Bankoviek by ste si nemali zobrať veľa, pretože v oveľa vyššej miere ako pri kartách riskujete ich krádež či stratu. No aj pri karte sa nedá spoľahnúť na to, že o ňu alebo o peniaze na svojom účte pri jej zneužití neprídete.

Na výbery v bankomatoch za hranicami sa najlepšie hodí debetná karta. Kreditku využívajte najmä pri platení. Dôvodom sú rozdielne poplatky: kým platba kreditnou kartou je zadarmo, za výber z bankomatu zaplatíte aj desať eur. Naopak, výber z bankomatu debetnou kartou vás v najlepšom prípade nebude stáť nič. Ak si banka vypýta poplatok, tak zvyčajne od zopár centov po dve eurá za výber. Niektoré balíky služieb dokonca priamo obsahujú aj predplatený počet výberov za hranicami. Iné zasa poskytujú výbery úplne zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia by mali na dovolenke využívať primeranú kombináciu platenia v hotovosti a platenia platobnou kartou," vraví hovorkyňa Poštovej banky Eva Sagálová.

Keď plánujete cestu do zahraničia a viete, že budete potrebovať uskutočniť väčší výber sumy, treba si nastaviť limity na karte. Za hranicami sa však môžete podľa UniCredit Banky stretnúť s obmedzeniami v bankomatoch, ktoré vám nedajú viac ako dvesto eur. Vtedy je jediným riešením využiť viacero bankomatov.

Koľko zaplatíte za výber hotovosti v zahraničí?


Kliknite - obrázok zväčšíte

Oplatí sa hľadať logo

Tri z piatich najväčších slovenských bánk zvýhodňujú svojich klientov v rámci nadnárodnej bankovej skupiny. Napríklad klienti Slovenskej sporiteľne majú výber z bankomatu chorvátskej Erste banky zadarmo, ale ak vyberú peniaze v cudzom bankomate, zaplatia aj päť eur.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sú na tom klienti UniCredit Bank, ktorí sú zvýhodňovaní v rámci skupiny UniCredit aj v tohtoročnej top destinácii - Turecku. Československá obchodná banka zasa zvýhodňuje klientov v rámci skupiny KBC, napríklad v obľúbenom Bulharsku.

Klienti Tatra banky zaplatia za výber debetnou kartou kdekoľvek na svete 1,50 eura, za výber kreditkou 15 eur. Klienti VÚB banky zaplatia za výber v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru 1,30 eura, v iných krajinách minimálne šesť eur.

U starších ľudí obľúbená Poštová banka má poplatky podobné tým vo VÚB banke. Za výber z bankomatu v rámci eurozóny zaplatíte 1,33 eura, vo zvyšku sveta minimálne 5,49 eura. V niektorých balíkoch má predplatený počet výberov v zahraničí.

Ak cestujete do exotických destinácií, mali by ste sa vopred informovať o dostupnosti bankomatov. Platí to aj pri niektorých obľúbených turistických destináciách, kde nie je dobre rozvinutá sieť bankomatov.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko vás vyjde výber hotovosti na dovolenke?


Kliknite - obrázok zväčšíte

Zneužitie nie je zložité

Aj keď poplatková politika bánk je rozdielna, v jednom sa oslovené banky jednomyseľne zhodli: aj na kartu by ste si mali dávať pozor. Kartou plaťte len na miestach, ktoré sú viditeľne označené logom kartovej spoločnosti. „Pri každej platbe, aj pri zamietnutej transakcii, by si mal držiteľ karty vyžiadať od obchodníka potvrdenku z terminálu," odporúča hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

Vraví, že ľudia obyčajne vytiahnu kartu na platenie vtedy, keď sa v obchode či v reštaurácii cítia bezpečne. „Ak predajňa pôsobí z akéhokoľvek dôvodu nedôveryhodne, zvyčajne tam nevojdú ani s hotovosťou," dodal Frimmer.

„Ak napríklad platíte v reštaurácii za obed a čašník nemá mobilný terminál, s ktorým by ste mohli zaplatiť priamo na stole, mali by ste ísť k terminálu spolu s ním," dopĺňa ho hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. Základom úspechu je pritom nepustiť kartu z dohľadu.

SkryťVypnúť reklamu

Myslite pritom na to, že na zneužitie karty nie je potrebný PIN kód a fyzická prítomnosť karty. Stačí šikovné odpísanie čísla karty, dátumu platnosti a kontrolného kódu zo zadnej strany.

Poistite sa viacerými kartami

Ak je to možné, UniCredit Banka odporúča vziať si so sebou viacero typov kariet. Embosovanú aj klasickú. Embosovaná karta sa vám hodí vtedy, keď z nejakého dôvodu obchodníkovi nefunguje elektronický terminál (POS terminál) a musí využiť takzvaný imprinter. „Až 20 percent všetkých platieb v zahraničí sa uskutoční prostredníctvom imprinterov. Na Slovensku tvoria len niečo vyše štyroch percent všetkých platieb kartou," tvrdí hovorkyňa Walterová.

Imprinter je jednoduché zariadenie, kde sa mechanicky odtlačia reliéfne údaje z karty na pripravený doklad. Ten potom podpíšete podpisom, ktorý je uvedený v podpisovom vzore na zadnej strane platobnej karty.

SkryťVypnúť reklamu

Viacero kariet sa oplatí mať aj pre prípad, keby vám jednu z nich ukradli. Vtedy sa odporúča kartu čo najrýchlejšie zablokovať prostredníctvom zákazníckej linky vašej banky. Kontakt býva na zadnej strane platobnej karty a je dobré si ho uložiť v mobilnom telefóne.

Na kontrolu uskutočnených operácií je dobré mať nastavenú SMS notifikáciu o pohyboch na účte. Notifikácie sa dajú vo všetkých bankách nastaviť aj ku kreditnej karte. Ak sa dozviete o neoprávnenej transakcii, môžete kartu ihneď zablokovať. Napríklad vo VÚB banke majú pre takéto prípady aj špeciálne poistenie. „Vzťahuje sa na zneužitie platobnej karty a neoprávnené transakcie, ktoré sa stanú počas 24 hodín pred momentom nahlásenia blokácie odcudzenej alebo stratenej karty," vysvetlila Walterová.

SkryťVypnúť reklamu

V núdzi nie ste úplne stratený

Keď vám ukradli kartu či hotovosť alebo pre problémy s cestovkou zostanete za hranicami dlhšie, ako ste plánovali, môžete si pomôcť. Hotovosť pošle ústretová rodina, alebo ju získate expresne zo svojej kreditnej karty. Za to si však poriadne priplatíte.

BRATISLAVA. Keď zistíte krádež hotovosti či platobných kariet, mali by ste okamžite kontaktovať svoju banku na zákazníckej linke. Na zadnej strane je spravidla uvedené telefónne číslo, na ktoré sa dovoláte zo zahraničia 24 hodín sedem dní v týždni. To si pre istotu poznačte do mobilného telefónu spolu s číslom platobnej karty.

Banky poskytujú možnosť opätovného vydania novej karty a jej poslania do zahraničia priamo na miesto vašej rekreácie. Cena závisí od toho, v ktorom kúte sveta sa nachádzate.

SkryťVypnúť reklamu

Za náhradu z karty sa platí

Ďalšou z radu možností je služba vydania náhradnej hotovosti, ktorá sa dá zvyčajne využívať len za hranicami a len pri kreditných kartách „Klienti ju môžu využiť v prípade straty, krádeže či poškodenia karty," vysvetľuje hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.

Hotovosť môžete mať takmer kdekoľvek na svete v nasledujúci pracovný v deň, v niektorých prípadoch aj do 24 hodín. Klient kontaktuje zákaznícku linku svojej banky alebo priamo linku kartovej spoločnosti a identifikuje sa svojimi údajmi. Niekedy sa hodí mať zapísané len číslo karty. Operátorke nahlásite, akú sumu požadujete a o niekoľko hodín vás budú kontaktovať z kartovej spoločnosti, kde si pre hotovosť máte prísť.

Za službu vydania núdzovej hotovosti si však poriadne priplatíte, poplatok sa pohybuje od sto do dvesto eur.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina peniaze môže poslať okamžite

Obľúbeným riešením medzi ľuďmi je služba Western Union, ktorá sa používa nielen v prípade problémov na dovolenke. Ten, kto vám peniaze posiela, príde na kontaktné centrum, vyplní formulár a odovzdá hotovosť. Pracovník za prepážkou zadá všetky potrebné údaje do systému a vy si peniaze môžete vybrať aj na opačnom konci sveta. Keďže celý svet používa jednotnú databázu týchto platobných operácií, vyhľadanie môže trvať trištvrte hodiny.

Western Union sa dá využívať vo väčšine slovenských bánk a vo väčších pobočkách Slovenskej pošty. Za hranicami nie sú ojedinelé aj samostatné pobočky Western Union, kde môžete hotovosť vybrať.

Všetky riešenia nedostatku hotovosti však predpokladajú, že vám na dovolenke neukradli doklad totožnosti. Ak áno, vaša jediná cesta by mala viesť na najbližšiu slovenskú ambasádu, kde vám môžu vybaviť nové doklady a poskytnúť poradenstvo. V ojedinelých prípadoch dokáže ambasáda zabezpečiť aj finančnú výpomoc.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade cestovného poistenia by ste nemali rátať s poistným plnením ešte počas dovolenky. „Finančné plnenie poskytujeme až po príchode domov, keď klient škodu nahlási a môžeme posúdiť likviditu poistnej udalosti," vraví Petra Greksová z Allianz - Slovenská poisťovňa.

Adam Valček

Turecko

Ilustračná snímka.

Obvinený je aj z členstva v teroristickej organizácii.


TASR
Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo.

Úrady zatkli desiatky zamestnancov samosprávy v rámci vyšetrovania Imamogla.


TASR
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a talianska premiérka Giorgia Meloniová počas stretnutia v Ríme.

Taliansko je druhým najväčším obchodným partnerom Turecka.


TASR 5
Súvisiace témy: Grécko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 935
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 903
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 18 953
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 027
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 585
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 479
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 346
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 116
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Saudi plánujú zvýšiť ťažbu.


TASR 3
Nákladný vlak prevážajúci osobné automobily stojí na trati počas celonárodného výpadku.

Mnohé podniky museli prerušiť výrobu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sankcie sú namierené voči piatim obchodným spoločnostiam.


SITA 1
Jadrová elektráreň Dukovany.

Vláda schválila spôsob financovania dostavby projektu.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 935
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 903
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 18 953
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 027
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 585
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 479
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 346
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 116
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu