Ak sa dá, kreditku používajte len na platenie.
Keď sa chystáte na dovolenku, dôležitou súčasťou cestovateľskej výbavy sú aj platobné karty či hotovosť. Bankoviek by ste si nemali zobrať veľa, pretože v oveľa vyššej miere ako pri kartách riskujete ich krádež či stratu. No aj pri karte sa nedá spoľahnúť na to, že o ňu alebo o peniaze na svojom účte pri jej zneužití neprídete.
Na výbery v bankomatoch za hranicami sa najlepšie hodí debetná karta. Kreditku využívajte najmä pri platení. Dôvodom sú rozdielne poplatky: kým platba kreditnou kartou je zadarmo, za výber z bankomatu zaplatíte aj desať eur. Naopak, výber z bankomatu debetnou kartou vás v najlepšom prípade nebude stáť nič. Ak si banka vypýta poplatok, tak zvyčajne od zopár centov po dve eurá za výber. Niektoré balíky služieb dokonca priamo obsahujú aj predplatený počet výberov za hranicami. Iné zasa poskytujú výbery úplne zadarmo.
„Ľudia by mali na dovolenke využívať primeranú kombináciu platenia v hotovosti a platenia platobnou kartou," vraví hovorkyňa Poštovej banky Eva Sagálová.
Keď plánujete cestu do zahraničia a viete, že budete potrebovať uskutočniť väčší výber sumy, treba si nastaviť limity na karte. Za hranicami sa však môžete podľa UniCredit Banky stretnúť s obmedzeniami v bankomatoch, ktoré vám nedajú viac ako dvesto eur. Vtedy je jediným riešením využiť viacero bankomatov.
Koľko zaplatíte za výber hotovosti v zahraničí?
Oplatí sa hľadať logo
Tri z piatich najväčších slovenských bánk zvýhodňujú svojich klientov v rámci nadnárodnej bankovej skupiny. Napríklad klienti Slovenskej sporiteľne majú výber z bankomatu chorvátskej Erste banky zadarmo, ale ak vyberú peniaze v cudzom bankomate, zaplatia aj päť eur.
Rovnako sú na tom klienti UniCredit Bank, ktorí sú zvýhodňovaní v rámci skupiny UniCredit aj v tohtoročnej top destinácii - Turecku. Československá obchodná banka zasa zvýhodňuje klientov v rámci skupiny KBC, napríklad v obľúbenom Bulharsku.
Klienti Tatra banky zaplatia za výber debetnou kartou kdekoľvek na svete 1,50 eura, za výber kreditkou 15 eur. Klienti VÚB banky zaplatia za výber v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru 1,30 eura, v iných krajinách minimálne šesť eur.
U starších ľudí obľúbená Poštová banka má poplatky podobné tým vo VÚB banke. Za výber z bankomatu v rámci eurozóny zaplatíte 1,33 eura, vo zvyšku sveta minimálne 5,49 eura. V niektorých balíkoch má predplatený počet výberov v zahraničí.
Ak cestujete do exotických destinácií, mali by ste sa vopred informovať o dostupnosti bankomatov. Platí to aj pri niektorých obľúbených turistických destináciách, kde nie je dobre rozvinutá sieť bankomatov.
Koľko vás vyjde výber hotovosti na dovolenke?
Zneužitie nie je zložité
Aj keď poplatková politika bánk je rozdielna, v jednom sa oslovené banky jednomyseľne zhodli: aj na kartu by ste si mali dávať pozor. Kartou plaťte len na miestach, ktoré sú viditeľne označené logom kartovej spoločnosti. „Pri každej platbe, aj pri zamietnutej transakcii, by si mal držiteľ karty vyžiadať od obchodníka potvrdenku z terminálu," odporúča hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Vraví, že ľudia obyčajne vytiahnu kartu na platenie vtedy, keď sa v obchode či v reštaurácii cítia bezpečne. „Ak predajňa pôsobí z akéhokoľvek dôvodu nedôveryhodne, zvyčajne tam nevojdú ani s hotovosťou," dodal Frimmer.
„Ak napríklad platíte v reštaurácii za obed a čašník nemá mobilný terminál, s ktorým by ste mohli zaplatiť priamo na stole, mali by ste ísť k terminálu spolu s ním," dopĺňa ho hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová. Základom úspechu je pritom nepustiť kartu z dohľadu.
Myslite pritom na to, že na zneužitie karty nie je potrebný PIN kód a fyzická prítomnosť karty. Stačí šikovné odpísanie čísla karty, dátumu platnosti a kontrolného kódu zo zadnej strany.
Poistite sa viacerými kartami
Ak je to možné, UniCredit Banka odporúča vziať si so sebou viacero typov kariet. Embosovanú aj klasickú. Embosovaná karta sa vám hodí vtedy, keď z nejakého dôvodu obchodníkovi nefunguje elektronický terminál (POS terminál) a musí využiť takzvaný imprinter. „Až 20 percent všetkých platieb v zahraničí sa uskutoční prostredníctvom imprinterov. Na Slovensku tvoria len niečo vyše štyroch percent všetkých platieb kartou," tvrdí hovorkyňa Walterová.
Imprinter je jednoduché zariadenie, kde sa mechanicky odtlačia reliéfne údaje z karty na pripravený doklad. Ten potom podpíšete podpisom, ktorý je uvedený v podpisovom vzore na zadnej strane platobnej karty.
Viacero kariet sa oplatí mať aj pre prípad, keby vám jednu z nich ukradli. Vtedy sa odporúča kartu čo najrýchlejšie zablokovať prostredníctvom zákazníckej linky vašej banky. Kontakt býva na zadnej strane platobnej karty a je dobré si ho uložiť v mobilnom telefóne.
Na kontrolu uskutočnených operácií je dobré mať nastavenú SMS notifikáciu o pohyboch na účte. Notifikácie sa dajú vo všetkých bankách nastaviť aj ku kreditnej karte. Ak sa dozviete o neoprávnenej transakcii, môžete kartu ihneď zablokovať. Napríklad vo VÚB banke majú pre takéto prípady aj špeciálne poistenie. „Vzťahuje sa na zneužitie platobnej karty a neoprávnené transakcie, ktoré sa stanú počas 24 hodín pred momentom nahlásenia blokácie odcudzenej alebo stratenej karty," vysvetlila Walterová.
V núdzi nie ste úplne stratený
Keď vám ukradli kartu či hotovosť alebo pre problémy s cestovkou zostanete za hranicami dlhšie, ako ste plánovali, môžete si pomôcť. Hotovosť pošle ústretová rodina, alebo ju získate expresne zo svojej kreditnej karty. Za to si však poriadne priplatíte.
BRATISLAVA. Keď zistíte krádež hotovosti či platobných kariet, mali by ste okamžite kontaktovať svoju banku na zákazníckej linke. Na zadnej strane je spravidla uvedené telefónne číslo, na ktoré sa dovoláte zo zahraničia 24 hodín sedem dní v týždni. To si pre istotu poznačte do mobilného telefónu spolu s číslom platobnej karty.
Banky poskytujú možnosť opätovného vydania novej karty a jej poslania do zahraničia priamo na miesto vašej rekreácie. Cena závisí od toho, v ktorom kúte sveta sa nachádzate.
Za náhradu z karty sa platí
Ďalšou z radu možností je služba vydania náhradnej hotovosti, ktorá sa dá zvyčajne využívať len za hranicami a len pri kreditných kartách „Klienti ju môžu využiť v prípade straty, krádeže či poškodenia karty," vysvetľuje hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Hotovosť môžete mať takmer kdekoľvek na svete v nasledujúci pracovný v deň, v niektorých prípadoch aj do 24 hodín. Klient kontaktuje zákaznícku linku svojej banky alebo priamo linku kartovej spoločnosti a identifikuje sa svojimi údajmi. Niekedy sa hodí mať zapísané len číslo karty. Operátorke nahlásite, akú sumu požadujete a o niekoľko hodín vás budú kontaktovať z kartovej spoločnosti, kde si pre hotovosť máte prísť.
Za službu vydania núdzovej hotovosti si však poriadne priplatíte, poplatok sa pohybuje od sto do dvesto eur.
Rodina peniaze môže poslať okamžite
Obľúbeným riešením medzi ľuďmi je služba Western Union, ktorá sa používa nielen v prípade problémov na dovolenke. Ten, kto vám peniaze posiela, príde na kontaktné centrum, vyplní formulár a odovzdá hotovosť. Pracovník za prepážkou zadá všetky potrebné údaje do systému a vy si peniaze môžete vybrať aj na opačnom konci sveta. Keďže celý svet používa jednotnú databázu týchto platobných operácií, vyhľadanie môže trvať trištvrte hodiny.
Western Union sa dá využívať vo väčšine slovenských bánk a vo väčších pobočkách Slovenskej pošty. Za hranicami nie sú ojedinelé aj samostatné pobočky Western Union, kde môžete hotovosť vybrať.
Všetky riešenia nedostatku hotovosti však predpokladajú, že vám na dovolenke neukradli doklad totožnosti. Ak áno, vaša jediná cesta by mala viesť na najbližšiu slovenskú ambasádu, kde vám môžu vybaviť nové doklady a poskytnúť poradenstvo. V ojedinelých prípadoch dokáže ambasáda zabezpečiť aj finančnú výpomoc.
V prípade cestovného poistenia by ste nemali rátať s poistným plnením ešte počas dovolenky. „Finančné plnenie poskytujeme až po príchode domov, keď klient škodu nahlási a môžeme posúdiť likviditu poistnej udalosti," vraví Petra Greksová z Allianz - Slovenská poisťovňa.
Adam Valček