Koaliční politici o ňom špekulovať nechcú, kým ho minister financií nezverejní. Väčšina koalície sa však zhodne, že nechce zmrazovať dôchodky.
BRATISLAVA. Zmrazenie valorizácie penzií ako súčasť balíčka protikrízových opatrení na záchranu verejného rozpočtu. Táto predstava straší politikov bez ohľadu na to, či sú vpravo, alebo vľavo, a to nielen u nás, ale aj v zahraničí.
V Česku podľa premiéra Petra Nečasa vláda uvažuje, že v budúcnosti by sa penzie zvyšovali menej štedrejšie, teda iba o infláciu. K zmene má dôjsť postupne tak, že sa rozloží na niekoľko rokov. O zastavení rastu penzií český kabinet nehovorí.
Podobne je to aj u nás. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) ohlásil, že „rozvrátený rozpočet“ si na budúci rok vyžaduje úsporné opatrenia na strane výdavkov aj príjmov za 1,66 miliardy eura. Rezort financií podľa našich informácií pracuje s mnohými alternatívami, medzi ktorými je aj zmrazenie rastu penzií.
Narazí na koaličný odpor
Zmrazovanie dôchodkov však najskôr narazí na odpor v koalícii. Len jedna z vládnych strán SME povedala, že by dokázala podporiť zmrazovanie penzií. Aj to len za istých podmienok.
„Viem si to predstaviť ako súčasť ekonomického balíka, lebo to patrí medzi základné opatrenia, ktoré prijímajú vlády, keď má rozpočet veľké problémy. Ale až potom, keď preukážu, že vedia šetriť aj na sebe,“ povedal šéf sociálneho výboru parlamentu Július Brocka (KDH).
Ak by vláda na budúci rok pozastavila valorizáciu penzií, sprievodným krokom by podľa neho malo byť to, že ľuďom s najnižšími penziami vyplatí vianočný príspevok. Poslanci a ministri si zmrazili platy v tomto a v minulom roku.
„Nemyslím si, že zmrazenie rastu penzií je jediná možnosť, sú aj iné možnosti,“ povedal podpredseda parlamentu Béla Bugár (MostHíd).
Ani v SaS nie sú príliš naklonení zmrazovaniu penzií. „To by už muselo byť veľmi zle. Keby som videl, že politici prestali jazdiť v miliónových limuzínach, všetky verejné obstarávania sú na internete a každý sa ich bez akýchkoľvek obmedzení môže zúčastniť, nekupujú sa hlúposti, úrady nie sú na konci roka tlačené, aby rýchlo minuli rozpočtované prostriedky, tak potom by som to podporil,“ povedal poslanec z kandidatátky SaS Igor Matovič.
Myslí si pritom, že aj bez zmrazenia penzií sa dá na budúci rok v rozpočte nájsť suma, o akej hovorí minister financií Mikloš.
Zdržanlivá je aj najsilnejšia vládna strana. „Nechcel by som o tom špekulovať. Viem, že ministerstvo financií pripravuje balík s rôznymi možnosťami, o ktorých sa však bude ešte len diskutovať,“ povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Na pílu netlačia ani ekonómovia. Radovan Ďurana z inštitútu INESS si myslí, že „princíp solidarity by mal byť zachovaný“ a skôr treba škrtať „transfery, ktoré neprinášajú ich poberateľom žiadaný efekt, napríklad prídavky na deti pre ľudí s vyššími príjmami“.
Pred zastavením rastu penzií uprednostňuje Ďurana zmenu spôsobu valorizácie. Nemali by sa zvyšovať takzvaným švajčiarskym koeficientom, ktorý je súčtom polovice rastu platov a inflácie, ale iba o infláciu.
Ak by sa penzie na budúci rok valorizovali švajčiarskym spôsobom, pre verejný rozpočet by to prinieslo nové náklady zhruba 82 miliónov eur. Keby politici na ich úpravu použili iba infláciu, náklady by boli necelých 44 miliónov eur.
O zvyšovaní penzií nehovorí ani analytik Marek Gábriš z ČSOB. Podľa neho bude pre štát najefektívnejším spôsobom zjednotenie sadzieb DPH a mierne zvýšenie jednotnej sadzby v kombinácii s inými opatreniami na strane výdavkov.
Dane nezostanú bez zmeny
Zvýšenie DPH je podľa informácií SME jedným z opatrení, o ktorom sa na ministerstve financií hovorí. V úspornom balíku by mohlo byť aj zrušenie odpočítateľnej položky na manželku či odpočtu dane pre penzijné úspory v treťom pilieri.
Nie je vylúčené, že sa rozšíri aj suma, z ktorej platia živnostníci a podnikatelia odvody. Pravdepodobné je aj to, že klesne základná nezdaniteľná suma na daňovníka, teda tá časť zárobku, z ktorej sa neplatia odvody. Tú totiž Ficova vláda v zápase s krízou prechodne zvýšila viac, ako je obvyklé, len na minulý a tento rok.