BRATISLAVA. Nová vláda chce vrátiť zdravotným poisťovniam možnosť tvorby zisku. Ten im od roku 2008 zakázala vláda Roberta Fica (Smer).
Bývalý premiér tvrdil, že si poisťovne vyberali zisk na úkor pacientov. Nový minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) však hovorí, že prinavrátením zisku poisťovniam pacient nebude poškodený. „Dávame návrh, aby poisťovňa nevytvárala zisk na úrok pacientov,“ povedal Uhliarik.
Už to tu raz bolo
Ako to chce dosiahnuť? Tak, že poisťovňa by mala byť striktne limitovaná. V balíčku základnej zdravotnej starostlivosti sa stanoví časový limit na operácie. Napríklad pri osteoporóze bedrového kĺbu to bude maximum tri mesiace od stanovenia diagnózy.
„Ak by poisťovňa nedodržala termín operácie a pacienta odsunula na neskôr, cena operácie by sa jej odrátala zo zisku,“ hovorí Uhliarik.
Analytik zdravotníckeho think-tanku HPI Tomáš Szalay je presvedčený, že peniaze za operáciu nestiahnu poisťovni dvakrát, teda raz za operáciu nevykonanú v časovom limite a druhý raz za urobenú, ale omeškanú operáciu. Skôr si myslí, že sa prijme podobný systém, ako fungoval za bývalého ministra Rudolfa Zajaca.
„Vtedy sa nesmeli donekonečna predlžovať čakacie lehoty,“ hovorí šéf Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč. Zajacov zákon o zdravotných poisťovniach hovoril, že ak bude poisťovňa v zisku, je povinná všetky zarobené peniaze najneskôr do dvoch mesiacov použiť na zdravotnú starostlivosť pacientov v zozname.
To však nezaručovalo operáciu v dohľadnom čase všetkým pacientom. Poisťovňa mohla mať napríklad nízky zisk alebo priveľa pacientov na čakacej listine. Navyše čakacie listiny sú iba na operácie kardiovaskulárnych ochorení, očné šošovky a na umelé kĺby. „Mali by sa definovať aj na iné odbory,“ myslí si Szalay.
Spory za stovky miliónov
Uhliarik sa však s rozhodnutiami minulej vlády o zákaze zisku bude musieť vyrovnať pravdepodobne aj finančne. Holandská spoločnosť HICEE patriaca finančnej skupine Penta, ktorá je akcionárom poisťovne Dôvera, žiada od Slovenska 750 miliónov eur ako náhradu ušlého zisku.
To, že nemôžu poisťovne voľne nakladať so zarobenými peniazmi, je podľa akcionára v rozpore s medzinárodnými dohovormi o ochrane investícií. Dividendy zo zisku si poisťovne nemôžu vyplácať už tri roky.
Za zákaz zisku žaloval Slovensko aj akcionár poisťovne Union, holandská spoločnosť Eureko. O akú sumu ide, nebolo zatiaľ zverejnené.
V apríli označil Okresný súd Bratislava I zákaz zisku za protiústavný. Teraz by o ňom mal rozhodovať Ústavný súd. Najskôr však v septembri. Obmedzenie využitia zisku zdravotných poisťovní skúma aj Európska komisia pre podozrenie z neodôvodneného obmedzenia slobody pohybu kapitálu.