BRATISLAVA. Včerajšie obchodovanie na finančných trhoch sa začalo v negatívnom duchu, keď najčerstvejšie kvartálne výsledky hospodárenia popredných amerických spoločností nedokázali nadviazať na úspešný prvý týždeň výsledkovej sezóny.
Ešte v pondelok po zatvorení amerických trhov vykázali slabý kvartál technologické spoločnosti IBM a Texas Instruments, počas včerajšieho dňa sa k nim pridala aj investičná banka Goldman Sachs, ktorej uškodilo napätie na finančných trhoch, a farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson, ktorá navyše znížila svoj odhad ziskov do druhého kvartálu.
Problémy Maďarska
Neutícha ani napätie ohľadom európskeho zadlženia. Po víkendových neúspešných rokovaniach medzi Maďarskom a predstaviteľmi MMF a Európskej komisie, po ktorých kvôli maďarskej neochote šetriť hrozí krajine zastavenie medzinárodnej pomoci, sa jej problémy stupňujú.
Na včerajšej aukcii trojmesačných štátnych pokladničných poukážok sa Maďarsku podarilo predať dlh v objeme 35 mld. forintov namiesto plánovaných 45 mld. navyše za najvyšší úrok za posledné štyri mesiace 5,47 %. Maďarsku tak neochotu šetriť začínajú spočítavať aj finančné trhy a pravdepodobne tak bude nútené dodržať ciele pre deficit na úrovni 3,8 % v tomto roku a 3,0 % v nasledujúcom.
Začaté stavby domov klesli
Po mimoriadne negatívnych májových ukazovateľoch z amerického trhu s bývaním boli ostro sledované prvé júnové ukazovatele. Začaté stavby domov síce klesli z anualizovaných 570 tis. v máji na júnové osemmesačné minimum 549 tis., počet nových vydaných stavebných povolení však vzrástol o 12 tis. na 586 tis.
Stavebná aktivita tak zatiaľ nie je až natoľko zasiahnutá aprílovým ukončením daňových úľav pre prvokupujúcich ako dopyt a obavy ohľadom situácie na americkom trhu s bývaním ustúpili, čo pomohlo v popoludňajších hodinách vylepšiť náladu na finančných trhoch.
Stavebná aktivita je však silno previazaná s dopytom a či je takáto úroveň stavebnej aktivity opodstatnená, ukážu v najbližších dňoch júnové predaje domov, ktoré v máji klesli na historické minimá.
Ďalšia podpora FEDu
Vo večerných hodinách sa na trhoch objavili špekulácie, že sa šéf amerického FEDu Bernanke vo svojom dvojdňovom prejave pred americkým kongresom vysloví za ďalšiu monetárnu podporu americkej ekonomiky, z ktorej v posledných týždňoch prichádza jeden horší ukazovateľ ako druhý.
Podľa agentúry Bloomberg by jednou z možností mohlo byť aj ukončenie vyplácania úroku 0,25 % na rezervy uložené vo FEDe, aby banky tieto prostriedky využívali na úverovanie do ekonomiky. Širší americký akciový index tak v druhej polovici obchodovania prudko poskočil a ukončil ho so ziskom 1,14 %.
V Európe včera síce klesol index ESTX50 o 0,28 %, v úvode dnešného obchodovania sa však pohybuje už z vyše jednopercentným ziskom, keď ho okrem špekulácií ohľadom ďalšej podpory pre americkú ekonomiku zo strany FEDu podporili aj kvartálne výsledky technologického giganta Apple zverejnené po zatvorení amerických trhov.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers