BRATISLAVA. Do Sociálnej poisťovne budeme pravdepodobne odovzdávať viac percent ako na svoje účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Pomer odvádzaných percent do prvého a druhého piliera sa totiž môže dočasne zmeniť.
Tí, ktorí sú dnes v kapitalizačnom pilieri, odvádzajú deväť percent do Sociálnej poisťovne a deväť percent do druhého piliera.
Úvaha o zmene pomeru peňazí odvádzaných pilierov si zaslúži pozornosť, píše Roman Pataj
„Nevylučujem, že sa na prechodné obdobie upravia odvody,“ povedal včera minister práce Jozef Mihál (SaS). Táto otázka však podľa neho nie je na programe dňa, aj keď dodal, že sa možno otvorí. Na pretras môže prísť už o dva mesiace, keď by malo byť jasné, ako na tom bude štátna pokladnica na budúci rok. Na otázku, kedy by zmena pomeru percent mohla byť aktuálna, totiž Mihál povedal: „Neviem. Uvidíme, ako dopadnú rokovania o štátnom rozpočte.“
V rozpočte je diera
Diskusia o štátnom rozpočte nemusí dopadnúť veľmi dobre. Štátny rozpočet zatiaľ predpokladá, že výpadok daňových a odvodových príjmov bude vyše miliardy eur. Ďalším problémom sú obecné rozpočty.
Sociálna poisťovňa by tento rok mala prísť pre krízu a pre druhý pilier približne o 1,5 miliardy eur. Deficit verejných financií môže dosiahnuť osem percent HDP.
Podľa prognostika SAV Vladimíra Baláža by percentuálnou zmenou odvodov mohla Sociálna poisťovňa získať niekoľko stoviek miliónov eur. Koľko by získala presne, by záviselo od toho, aký pomer by vláda nastavila. Za každé jedno percento by pri hrubých odhadoch získala asi 85 až 90 miliónov eur.
Ak by sa pomer percent delil dvanásť percent ku šiestim v prospech prvého piliera, poisťovňa by mohla získať približne 300 miliónov eur. „Úplne presne sa dnes nedá povedať, koľko by tým poisťovňa získala, pretože nemáme presné prepočty,“ hovorí Baláž.
Je to krátkodobé riešenie
V tom, či je zmena odvodov správnym riešením, sa ekonómovia nezhodujú. „Súčasný pomer deväť k deviatim nie je veľmi šťastný a v Európe je taká štedrosť v druhom pilieri ojedinelá,“ hovorí Mihál.
Peter Goliaš z INEKO si myslí, že by sa percentá nemali meniť. „Krátkodobo to môže priniesť efekt, ale z dlhodobého hľadiska to bude problém,“ hovorí. Budúci dôchodcovia by si totiž v druhom pilieri nasporili menej ako pri deviatich percentách. „S ohľadom na demografický vývoj by to zhoršilo situáciu,“ dodal Goliaš. Toto riešenie si vie predstaviť, no len ako krajné: „A len ak by to platilo krátkodobo, jeden, dva roky, kým sa prijmú iné opatrenia a reformy,“ povedal.
O tom, že má ísť o dočasné riešenie, hovorí aj Mihál. Baláž však dočasnosti asi veľmi neverí: „Dočasne, teda naveky.“
Ďalším riešením, ako sanovať Sociálnu poisťovňu, je podľa Mihála návrat k projektu z roku 2004. V takom prípade by sa diery v rozpočte Sociálnej poisťovne vykrývali z privatizácie alebo zo vstupu súkromných partnerov do štátnych podnikov.
Muňko sa svojho miesta nevzdáva
Vláda sa nevie zbaviť nominanta Smeru na poste šéfa Sociálnej poisťovne.
BRATISLAVA. Šéf Sociálnej poisťovne a poslanec parlamentu za Smer Dušan Muňko (na snímke) sa nechce vzdať svojej stoličky.
„Pokúšame sa s ním dohodnúť,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Dodala však, že dohoda je asi nepriechodná. „Je zarážajúce, ak politickí nominanti, ktorí sú navyše zvolení za poslancov, nemajú takú elementárnu slušnosť, aby navrhli zloženie svojich funkcií,“ vraví premiérka.
Má týždeň čas
Minister práce Jozef Mihál (SaS) sa mal s Muňkom stretnúť včera. „Chcem sa ho znova spýtať, či je ochotný dobrovoľne odstúpiť z funkcie.“ Naposledy mu túto otázku položil pred týždňom, Muňkova odpoveď bola negatívna. Včera požiadal Mihála o strpenie, vraj „nejaké riešenie bude“, tlmočil jeho slová minister. Mihál dal Muňkovi týždňový čas na rozhodnutie. Šéf Sociálnej poisťovne chce svoju situáciu konzultovať aj s šéfom Smeru Robertom Ficom. Aký je Ficov názor, sa nám včera nepodarilo zistiť.
Ak bude Muňko zotrvávať na svojom postoji, koalícia je pripravená niečo naňho vymyslieť. Do úvahy prichádza zmena zákona, aby šéf poisťovne nemohol byť súčasne poslancom. „Nie je dobré riešenie, aby bol šéf Sociálnej poisťovne aj poslancom. Sú to obe zodpovedné funkcie,“ hovorí Mihál. Muňko by sa však v takom prípade mohol vzdať aj poslaneckého mandátu, riaditeľom poisťovne by mal byť do augusta 2014.
Môže ho aj odvolať
Muňka by vláda mohla aj odvolať za to, že si neplnil povinnosti riaditeľa. Tým môže byť to, že hospodárenie poisťovne je zlé aj z dôvodu predražených obstarávaní.
Záujem dosadiť nového riaditeľa čo najskôr má Mihál. „Tá inštitúcia potrebuje zachraňovať do slova a do písmena.“ Meno nového šéfa povedať nechcel, hoci ho podľa informácií SME už vybral. „Musí byť zdatný manažér, nemusí tak veľmi rozumieť tomu, čo je to sociálne poistenie,“ vraví Mihál.
Katarína Ragáčová