WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama dnes podpísal historickú reformu finančných trhov, najväčšiu od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Po zdravotníckej reforme je to jeho ďalšie politicky cenné víťazstvo.
Zrealizovanie celej reformy však bude trvať aj niekoľko rokov, keďže v prípade niektorých oblastí bude potrebné vypracovať stovky nových pravidiel a mnohé právomoci sa budú presúvať medzi úradmi. V niektorých prípadoch sa vytvoria úplne nové úrady a inštitúcie.
Zákon dáva napríklad vláde zvýšené právomoci na rozdelenie spoločností, ktorých finančné problémy budú ohrozovať ekonomiku krajiny. Vláda by už potom nebola nútená, na rozdiel od nedávnej krízy, zachraňovať spoločnosti len preto, že "sú príliš veľké na to, aby ich štát mohol nechať padnúť".
"Vďaka tomuto zákonu Američania už nikdy nebudú musieť platiť za chyby na Wall Street," povedal americký prezident.
Okrem toho sa zvýši dohľad nad činnosťou finančných trhov v oblastiach, ktoré doteraz boli kontrolované v podstatne menšej miere. Prvýkrát sa tak pod drobnohľad dostane trh s derivátmi, ktorého nedostatočná regulácia v minulosti je považovaná za jeden z dôvodov zhoršenia celej krízy. Sprísni sa aj kontrola ratingových agentúr, ktoré sa tiež dostali pod paľbu kritiky za svoje pochybné hodnotenia, najmä problematických rizikových hypoték.
Ďalej zákon počíta s vytvorením nového úradu, ktorý bude slúžiť na ochranu spotrebiteľov pri uzatváraní finančných transakcií. Ako dodal Obama, úrad bude slúžiť najmä na to, aby finančné firmy nemohli zavádzať bežných ľudí pri uzatváraní dohôd. Okrem poradenstva, čo sa týka jednotlivých poplatkov a pri podpisovaní kontraktov, bude úrad pomáhať najmä pri ohodnocovaní prípadných rizík.
Paradoxne Obama reformu podpísal v Ronald Reagan Building, budove pomenovanej po prezidentovi, ktorý bol známy ako veľký stúpenec deregulácie trhov.