PRAHA. V rozhovore pre český denník Hospodářské noviny to potvrdil šéf najväčšej stavebnej firmy v Česku Dan Ťok. Kancelária dostane zdokumentované zmanipulované prípady verejných súťaží, z ktorej Skansku z nejakého dôvodu vylúčili. "V každom z nich sa budeme súdiť," dodal Ťok, ktorý je hlavným protagonistom úsilia za čistejšie podmienky udeľovania objednávok vo verejnom sektore.
V tom má manažér podľa vlastných slov podporu švédskych majiteľov firmy, aj keby to malo pre Skansku v Českej republike a na Slovensku znamenať nižšie tržby. Ťokom riadená pobočka v súčasnosti vytvára len vyše 10 % výnosov skupiny Skanska. Vlani boli jej tržby v ČR vyše 30 miliárd Kč (1,18 miliardy eur). A z tejto sumy pochádzali dve tretiny realizovaných verejných objednávok.
Šéf Skanskej povedal, že tržby mohli byť aj vyššie, keby jeho firmu neoprávnene nevyraďovali z mnohých tendrov. A pokračoval: "Ide o desiatky prípadov, ktoré budeme riešiť. Som presvedčený, že vo väčšine z nich dokážeme, že nás vylúčili neoprávnene, a potom budeme chcieť od investorov náhradu zisku. A budeme sa súdiť až do úplného konca".
Minulý mesiac vyzvala Skanska 25 českých a 20 slovenských advokátskych kancelárií, aby sa zapojili do výberového konania. Cez prvé kolo prešlo 15 z nich a koncom leta sa uskutoční ďalší výber. Skanska chce vybrať víťaza začiatkom jesene, potom sa začne fáza podávania žalôb.
"Nie sme ochotní zmieriť sa s tým, že nás budú strihať ako ovce a my budeme mlčať. Napadneme každú súťaž, z ktorej nás vylúčili, ak budeme mať dôkaz, že to nebolo správne," pokračoval Ťok.
Podklady pre prvé žaloby sú už pripravené. O konkrétnych kauzách však šéf českej a slovenskej pobočky Skanskej hovoriť nechce.
Problémy má teraz Skanska aj na Slovensku. Napriek tomu, že ponúkala najlepšiu cenu za modernizáciu trate pri Trenčianskej Teplej, zo súťaže bola vyradená. Hodnota tendra bola odhadnutá asi na 300 miliónov eur, Skanska však ponúkala iba 200 miliónov eur.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny na svojej internetovej stránke iHNed.cz.