MADRID. Výsledky testov výkonnosti bánk v eurozóne uverejnia v piatok (23. 7.). Jedna z nich ich absolvovala s obrovským úspechom a asi bude stáť na najvyššej priečke: španielska Banco Santander. Ako to Španieli dosiahli? Odvahou nehrnúť sa do silného rizika. Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.
Je veľkou zásluhou ústavu, že vďaka jeho stabilite tlak medzinárodného finančného trhu na Španielsko sa zmiernil.
Banku založili v roku 1857. Dokázala odolávať krízam vďaka širokému geografickému rozloženiu podnikania a mimoriadnej opatrnosti pri obchodovaní. Nepúšťa sa do lákavých ale rizikových akcií.
Banka má 90 miliónov klientov vo viac ako 40 krajinách. V jej pobočkách pracuje 170.000 ľudí.
Centrálna banka je dôslednejšia
Santander sa vďaka dlhoročnému riaditeľovi Emiliovi Botínovi vyhol nástrahám španielskeho boomu úverov na nehnuteľnosti. Rovnako postupovala aj druhá najväčšia banka krajiny BBVA. Santander sa neulakomil ani na vysoké zisky, ktoré ponúkali akcie amerických hypotekárnych ústavov. "Ak nejakému finančnému nástroju nerozumiete, nekupujte ho. A ak by ste ho sám nekúpili, neponúkajte ho ani iným," uvádza Botín. A jeho hlavná zásada je: "Ak svojho klienta dobre nepoznáte, peniaze mu nepožičajte."
Na úspechoch španielskych úverových ústavov má však podiel aj centrálna banka. Je dôslednejšou v dohľade než centrálne banky iných štátov. Dáva veľký pozor na to, aby v ústavoch nedochádzalo k podvodom v bilanciách. Už roky vyžaduje 8-% krytie mimobilančných aktivít bánk vlastným kapitálom. A práve tie v iných krajinách priviedli mnohé ústavy do katastrofy, lebo na ich prípadný neúspech si nevytvárali nijaké rezervy.
Skupovala banky po svete
V čase rozvoja krízy nezabezpečených hypotekárnych úverov, keď banky vo svete zachraňovala štátna pomoc pred bankrotom, Španieli skupovali ústavy po celom svete. Do týchto obchodov investovali až približne 60 miliárd USD (46,81 miliardy eur).
Santander nemá problémy so získavaním čerstvého kapitálu. Cení si vklady. Na jar tohto roka banka získala 30 miliárd eur tak, že klientom zaručila 4-% úrok.
Botín, hoci má už 76 rokov, sa nechystá do dôchodku. Ešte pred rokmi zrušil vekový limit pre členov správnej rady. "Človek môže v živote robiť dobre len jednu vec," povedal, "rozhodol som sa pre banku. Banka je pre mňa život."