BRATISLAVA. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa a ich povinné rozširovanie na všetkých zamestnávateľov dnešná koalícia ostro kritizovala. V pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády však vláda už taká striktná nie je.
Nehovorí totiž jednoznačne, že rozširovanie kolektívnych zmlúv zruší. Dáva si iba záväzok, že prehodnotí možnosť rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa.
Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska toto predsavzatie vlády považuje za málo ambiciózne. „Určite by sa to malo zrušiť, ide to proti zmluvnej voľnosti.“
Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov verí, že prehodnocovanie povedie k zrušeniu rozširovania týchto zmlúv. „Je to veľmi škodlivé opatrenie, ktoré môže viesť až ku krachu niektorých firiem,“ tvrdí Hošták. Republiková únia zamestnávateľov pred tromi rokmi dala aj podnet na Ústavný súd. Ten však zatiaľ nerozhodol.
Plánuje zrušiť pokuty
Návrhy z rezortu hospodárstva
posúdi možnosti zníženia vplyvu štátu na podnikanie vo vybraných sektoroch, napríklad v teplárenstve,
upraví pravidlá neprimerane zasahujúce do hospodárenia energetických podnikov,
podporí dostavbu nového bloku atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach iba v prípade,že pôjde o súkromnú investíciu,
malo by sa preskúmať zrušenie Fondu národného
majetku.
Vláda sa inak rozhodla pripraviť pre podnikateľov priaznivé podnikateľské prostredie. Ak napríklad zamestnajú dlhodobo nezamestnaných ľudí, budú mať nárok na odvodové prázdniny. V prípade, že sa vláde podarí zaviesť toto opatrenie, bude to mať podľa Kičinu pozitívny efekt.
Vláda tiež chce odstrániť nezmyselné a privysoké pokuty, ktoré hlavne živnostníkom a stredným podnikateľom uvaľovali štátne organizácie za nesplnenie si povinností. Pri menej závažných nedostatkoch navrhuje zaviesť zásadu povinnosti upozornenia pred sankciou, píše sa v pracovnej verzii programového vyhlásenia.
Z jeho znenia vyplýva, že uvažuje aj o zrušení živnostenských úradov a presunutí agendy na daňové úrady a Obchodný register. „Zrušenie živnostenských úradov môže čiastočne ušetriť financie, ale zásadné zmeny to neprinesie,“ myslí si Kičina.
Administratívne zaťaženie podnikateľov by do roku 2012 chcela vláda znížiť o 25 percent.
Výnimky chcú zrušiť
To, čo najmä malých podnikateľov nemusí potešiť, je zámer spraviť audit zákona o dani z príjmov. Týmto krokom by sa mohol výrazne znížiť počet existujúcich výnimiek. Takými sú napríklad paušálne výdavky, o ktorých hovoril minister práce Jozef Mihál (SaS) pred mesiacom.