Zvýhodnená sadzba DPH na lieky, knihy a zdravotnícke pomôcky nevydrží ani štyri roky. Vláda ju zrejme zvýši. Aj takto chce vykryť veľkú dieru v štátnom rozpočte.
BRATISLAVA. Nákupy v kníhkupectvách nás od budúceho roka zrejme vyjdú drahšie. Ľudia si priplatia aj za lieky. Znížená desaťpercentná sadzba DPH po niekoľkých rokoch pravdepodobne skončí. Bývalá vláda znížila DPH na lieky v roku 2007, na knihy o rok neskôr.
S jej zvýšením počíta vláda v pracovnej verzii programového vyhlásenia, kde píše, že sa „opätovne zjednotí sadzba DPH“. Neuvádza, či to má byť na úrovni súčasnej základnej 19-percentnej sadzby, alebo to bude viac.
Ministerstvo financií sa ku konkrétnej sadzbe vyjadriť nechcelo. Pre veľké problémy rozpočtu sa však nepredpokladá, že to bude menej, skôr naopak.
Knihy zdražejú alebo nebudú
Plány pre dane a verejné financie
v pracovnej verzii programového vyhlásenia sa navrhuje zjednotiť sadzby DPH, stúpne DPH na knihy, lieky a predaj z dvora,
daň z príjmov má stúpnuť len za predpokladu, ak sa v rovnakom rozsahu budú znižovať odvody,
preskúma sa možnosť znížiť daň z nafty,
zjednotí sa výber daní, ciel a odvodov,
zrušia sa koncesionárske poplatky,
sprísnia sa pravidlá pre hospodárenie miest a obcí a zavedie
sa možnosť bankrotu pre miestnu samosprávu,zavedú sa výdavkové stropy v štátnom rozpočte,
do roku 2013 má klesnúť deficit pod tri percentá HDP.
„V prípade, že vydavatelia nezmenia nákupné ceny, zdražejú knihy v rozsahu, v akom stúpne DPH,“ myslí si spolumajiteľ internetového kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško. Dnes sa u nás predávajú knihy v priemere za 10 eur. Po zvýšení DPH by sa priemerná cena mohla priblížiť k 11 eurám.
Riaditeľ knižného vydavateľstva Slovart Juraj Heger upozorňuje, že by nemuselo zostať len pri zdražení kníh. Pred tromi rokmi, keď DPH klesla, knihy príliš nezlacneli, ale vytvoril sa pre vydavateľov priestor, aby mohli viac vydávať aj menej atraktívne knihy. Návrat k vyššej sadzbe môže pre slovenského čitateľa znamenať, že sa k obľúbenej knihe v slovenčine nedostane vôbec.
„Po zvýšení DPH sa môže stať, že prestanú vychádzať hodnotnejšie nekomerčné knihy alebo odborné tituly,“ povedal Heger. Niektoré menšie vydavateľstvá môže podľa neho vyššia daň úplne položiť. Problémy vydavateľov a predajcov podľa Hegera nie sú prioritne o DPH. Ľudia u nás sú zvyknutí na lacné knihy a tento prístup nie sú ochotní zmeniť.
To robí vydavateľom problémy, pretože na veľmi malom trhu majú obmedzenú možnosť stláčať náklady na vydávanie kníh. „Slovinci sú oveľa menší národ ako my, no podobné knihy sú tam tri- až štyrikrát drahšie ako u nás,“ hovorí Heger.
Minister chce priplácať viac
Na zvyšovanie cien liekov upozorňuje Hana Vrabcová, majiteľka lekárne Harmónia v Bratislave. Je presvedčená, že ak sa zvýši DPH na lieky opätovne na 19 percent, logicky sa budú zvyšovať ceny liekov. Navyše to podľa nej zvýši náklady lekární na prispôsobenie počítačových systémov.
Aj výkonná riaditeľka Združenia za lepšie lekárne Vladimíra Gromová tvrdí, že zdraženiu liekov sa nevyhneme. Horšie na tom budeme pri kúpe voľnopredajných liekov, ako sú napríklad Nasivin, Paralen či Panadol. Ich cenu štát nereguluje. Pri liekoch čiastočne hradených zdravotnou poisťovňou môže minister zdravotníctva nárast DPH kompenzovať vyššou platbou zdravotnej poisťovne.
Návrh ministerstva financií zjednotiť DPH sa nepozdáva ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH). Keď ju vláda zjednotí, Uhliarik mieni navrhnúť opatrenia na zmiernenie rastu cien liekov. Zvýšená DPH na lieky by podľa neho mohla priliať do štátneho rozpočtu približne 100 miliónov eur ročne.