BRATISLAVA. Za celý minulý rok pritom rezort hospodárstva vydal 23 osvedčení, pričom v prvom polroku 2009 ministerstvo vydalo 11 osvedčení potrebných pre výstavbu nového energetického zdroja. Ako vyplýva z informácií zverejnených ministerstvom hospodárstva, v roku 2008 vydal rezort celkovo 16 osvedčení pre výstavbu elektrární alebo teplární.
V tomto roku sa roztrhlo vrece s vydávaním osvedčení pre výstavbu slnečných elektrární. Rezort hospodárstva v tomto roku povolil výstavbu 30 nových slnečných elektrární. Okrem toho povolenie od ministerstva získali aj investori, ktorí chcú na Slovensku postaviť malú vodnú elektráreň, dve teplárne na biomasu, či energetický zdroj na výrobu elektriny prostredníctvom spaľovania odpadu. Vďaka tohtoročným schváleným projektom by malo na Slovensku pribudnúť celkovo zhruba 200 megawattov inštalovaného elektrického výkonu.
Rezort hospodárstva od februára 2005 do 6. apríla tohto roka vydal do júla tohto roka rôznym energetickým spoločnostiam pre rôzne projekty 124 osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez tohto osvedčenia nemôže investor začať s realizáciou energetického projektu. Osvedčenie ministerstvo vydalo napríklad investorom, ktorí na Slovensku chcú vyrábať elektrickú energiu prostredníctvom spaľovania plynu, motorovej nafty či biomasy. Osvedčenie získalo aj viacero investorov, ktorí majú v pláne na Slovensku stavať malé vodné elektrárne, slnečné elektrárne či bioplynové stanice. Viacero osvedčení získala aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. ktorá na Slovensku okrem iného zabezpečuje aj výstavbu nových elektrických vedení, či spoločnosť eustream, a.s. pre projekt výstavby plynovodu.
Rezort hospodárstva za sledované obdobie nevydal ani jedno osvedčenie investorovi, ktorý by chcel postaviť veternú elektráreň na Slovensku. Ministerstvo stále považuje výstavbu veterných elektrární na Slovensku za rizikovú. Pravidlá pre výstavbu veterných elektrární na Slovensku má vydať Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Tá to v najbližšom období zatiaľ neplánuje. "Slovenská elektrizačná prenosová sústava nepredpokladá v blízkej budúcnosti vydať pravidlá na výstavbu veterných elektrární. Táto záležitosť je momentálne ešte v posudzovaní. Problematika má priamu súvislosť s energetickou politikou Slovenskej republiky," povedal koncom marca pre agentúru SITA výkonný riaditeľ sekcie komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Igor Gallo.