POHRONSKY RUSKOV.
"Kým vlani sa v tomto období obchodovalo so pšenicou za 90 až 100 eur za tonu, aktuálna cena sa pohybuje okolo 120 eur. Ťažko povedať, kde tá cena skončí, stále sa utriasa. Niektorí obchodníci už ponúkajú aj 130 eur, možno sa to dostane na nejakých 140 150 eur," uviedol Močko.
Podľa jeho slov je momentálne na trhu s cenami zmätok, každý čaká, ako sa vyvinie situácia v okolitých krajinách. Zatiaľ sme ovplyvnení žatvou na Slovensku či v Maďarsku, stále však nevieme, aká bude cena žatvy v Čechách či v Poľsku.
Už dnes je jasné, že úrody na Slovensku budú podstatne nižšie ako po minulé roky. Kolísavá je aj kvalita pšenice. Zatiaľ je ťažké odhadnúť, ako to bude v konečnej fáze vyzerať s kvalitou. Prvé signály poukazujú na niektoré znížené kvalitatívne parametre, reálny stav bude jasný až po komplexných laboratórnych rozboroch, tvrdí Močko.
Skonštatoval, že mlynári budú s istotou zvyšovať ceny, či sa to prejaví aj na cenách pekárenských výrobkov, nevie odhadnúť. Závisí to od toho, akú cenovú rezervu si pekári nechávajú, aké zvýšenie cien z našej strany dokážu uniesť.
Mlyn Pohronský Ruskov dodávateľov pšenice za nedodržanie dohodnutých objemov v dôsledku výpadku úrody po záplavách sankcionovať nebude. Podľa riaditeľa firmy je pšenica veľmi dobre obchodovateľnou komoditou, výpadok dokáže spracovateľ nahradiť. Mlynský priemysel na Slovensku spotrebuje ročne 400 až 450.000 ton pšenice, ďalších 250.000 ton je určených na kŕmne účely.
Osivá predstavujú ročne približne 50.000 ton, čo spolu tvorí ročnú potrebu približne 750.000 ton pšenice. Slovensko ročne vyprodukuje približne 1,6 milióna tony, sme viac exportérom ako konzumentom. Ani pri znížených úrodách nám nehrozí problém nedostatku pšenice, domnieva sa Močko.