BRATISLAVA. Nájsť politickú zhodu v tom, čo by mal obsahovať balíček, ktorým chce minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) znížiť budúcoročný rozpočtových deficit o 1,66 miliardy eur, nebude jednoduché.
Koaličné strany síce nekritizovali sumu, ktorú treba usporiť, problém však môžu mať s návrhom zrušiť daňový odpočet na manželku. To je jedno z opatrení, ktoré pri príprave balíka podľa medializovaných informácií zvažujú analytici rezortu financií.
Problém s ním majú najmä kresťanskí demokrati. „Radšej by som uprednostnil iné spôsoby, ako siahať na podporu rodiny cez túto odpočítateľnú položku,“ vraví poslanec za KDH Anton Marcinčin.
KDH už kritizovalo aj návrh zjednotiť sadzby DPH, ktorý sa objavil v pracovnej verzii vládneho programu. To by totiž mohlo priniesť zdraženie liekov a kníh.
Zasiahne tisícky domácností
Daňovú podporu na manželského partnera, najčastejšie na ženu, ktorá sa doma stará o deti, využilo vlani podľa Daňového riaditeľstva takmer 19-tisíc zamestnancov a viac ako 40-tisíc podnikateľov.
Výška daňovej podpory závisí od toho, či manželka má aj vlastné príjmy. V minulom roku si tak rodina, z ktorej pracuje iba jeden z manželov, mohla prilepšiť o vyše 765 eur.
Postoj blízky KDH má aj ďalšia koaličná strana, Most-Híd. Poslanec rozpočtového výboru za MostHíd József Nagy povedal, že zrušenie daňového odpočtu na manželku sa mu nejaví ako najvhodnejšie riešenie.
„Je to otázka citlivá a pritom toto opatrenie nebude prinášať veľký efekt. Zdá, že si tým veľmi nepomôžeme a môže to vyznieť negatívne,“ povedal Nagy.
Prístupnejšia neoficiálnemu návrhu rezortu financií je SaS. „Nám je toto riešenie blízke, lebo sa zhoduje s koncepciou odvodového bonusu,“ povedal šéf rozpočtového výboru parlamentu Jozef Kollár (SaS).
Odvodový bonus je pilierom programu tejto strany. „Vychádzajúc z koncepcie bonusu sme za to, aby sa postupne rušili akékoľvek výnimky, zvýhodnenia a odpočítateľné položky,“ povedal Kollár.
Ministerstvo financií sa zatiaľ nechce vyjadrovať k žiadnemu z opatrení, o ktorých sa hovorí, že by mohli byť súčasťou ekonomického balíka na záchranu rozpočtu. „Konkrétne opatrenia vzídu až z odborných a neskôr aj koaličných politických rokovaní,“ povedal Mikuláš Gera z tlačového odboru ministerstva financií.
Odškodnenie chudobných
Ak by sa zrušenie daňovej úľavy na manželku stalo súčasťou balíka na záchranu rozpočtu, vláda by mala odškodniť rodiny s nižšími príjmami, pretože pre ne by zrušenie úľavy spôsobilo citeľnú stratu, myslí si to ekonóm inštitútu INEKO Peter Goliaš.
„Pýtalo by si to určitú kompenzáciu aj preto, že štatistiky o chudobe ukazujú, že mladé rodiny s deťmi patria medzi najohrozenejšie skupiny,“ povedal.
Úplné zrušenie odpočtu na manželku by podľa našich prepočtov mohlo verejnému rozpočtu priniesť vyše 30 miliónov eur ročne.
Marcinčin si myslí, že menej bolestivým pre rodiny a zároveň výnosnejším pre rozpočet by bolo zvýšenie DPH zo súčasných 19 na 20 alebo 21 percent. „Zvýšenie DPH by bolo spravodlivejšie, lebo vo väčšej miere postihuje tých, ktorí viac nakupujú,“ povedal Marcinčin.
Proti zvýšeniu DPH nie je ani SaS. „Prípadné zvýšenie DPH o nejaké dva percentuálne body by neznamenalo dramatický dopad pre obyvateľstvo a je to jeden z prostriedkov, ako posilniť konsolidáciu verejného rozpočtu,“ tvrdí Kollár.
Nárast sadzby DPH by podľa našich prepočtov pri nezmenenej spotrebe mohol štátny rozpočet ročne posilniť o vyše 200 miliónov eur.